UTK nałożył ponad 150 tys. zł kary dla PKP Intercity

PAP
opublikowano: 02-01-2015, 16:54

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nałożył na PKP Intercity karę w wysokości 155 100,44 zł za brak informacji pasażerskiej o możliwości zakupu w cenach promocyjnych biletów na podróż pociągami spółki w automatach biletowych - poinformował w piątek w komunikacie urząd.

Jak czytamy w komunikacie, nałożona na PKP Intercity kara pieniężna jest efektem naruszenia przez spółkę obowiązku informowania podróżnych o warunkach najniższych opłat za przewóz, czego przyczyną jest niedostępność pełnego zakresu ofert promocyjnych w automatach biletowych spółki i nieprawidłowe działanie systemu sprzedaży biletów, co zostało stwierdzone już 17 marca 2014 r.

Prezes UTK wskazał wówczas, że pasażer, bez względu na kanał dystrybucji, przed zakupem biletu ma prawo do pełnej i wiarygodnej informacji o jego cenie, która powinna być uwidoczniona w sposób prosty i niebudzący wątpliwości, co do jej wysokości.

"Pozbawienie takiego uprawnienia może skutkować narażeniem na straty finansowe pasażera, nieświadomego możliwości nabycia tańszych biletów w innym niż biletomat kanale dystrybucji" - zaznaczono w komunikacie.

Tymczasem, jak ustaliło UTK, pasażerowie pozbawieni byli informacji o warunkach najniższych opłat za przewóz w przypadku zakupu biletów za pośrednictwem automatów biletowych, bo system sprzedaży nie wskazywał, że dane połączenie objęte jest promocyjną ofertą taryfową, co realnie przedkładało się na wysokość ceny biletów. "Podróżni nabywali, więc bilety bez świadomości, że interesującą ich podróż mogą odbyć w tańszej cenie" - podkreślono.

Nie wiadomo jeszcze czy PKP Intercity będzie się odwoływać w tej sprawie. "Analizujemy orzeczenie UTK i w ciągu najbliższych kilku dni podejmiemy decyzję" - powiedziała PAP Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / UTK nałożył ponad 150 tys. zł kary dla PKP Intercity