Utrata płynności przez skreślenie z rejestru VAT

GRZEGORZ GRZESIAK, dyrektor departamentu windykacji, EULEO
opublikowano: 11-01-2018, 22:00

To, że w Polsce nie jest łatwo uczciwie prowadzić działalność gospodarczą — już wiemy.

Fiskus postanowił dodatkowo urozmaicić tor przeszkód dla przedsiębiorców — i tak nowelizacja z 1 stycznia 2017 r. ustawy o VAT pozwoliła w tym roku zebrać całkiem niezłe żniwo. Do końca listopada z rejestru VAT usunięto 105 tys. działalności gospodarczych. Powód jest oczywiście racjonalny — walka z oszustami i wyłudzeniami VAT. W niektórych przypadkach firmy zostały niesłusznie wykreślone i nie mogą się od tej decyzji odwołać, czego skutkiem może być utrata płynności finansowej, a w najgorszym przypadku — upadłość przedsiębiorstwa.

Usunięcie firmy z rejestru VAT zostało uznane za czynność techniczną, czyli niewymagającą przeprowadzenia postępowania podatkowego ani wydania decyzji, w związku z czym podatnik nie ma od czego się odwołać. Przed nowelizacją ustawy czynność wyrejestrowania przedsiębiorstwa w większości przypadków musiała mieć formę decyzji. Obecna sytuacja jest o tyle absurdalna, że nie dość, że przedsiębiorca nie może odwołać się od czynności usunięcia firmy z rejestru przez urzędnika, to jeszcze urząd nie musi podatnika o niczym informować.

Firmy są więc zmuszone do bieżącego monitorowania statusu swojego i kontrahenta w rejestrze VAT.

Powodem wystarczającym do wykreślenia może być np. niestwierdzenie przez urzędnika w czasie wizji lokalnej faktu istnienia firmy pod danym adresem. W konkretnej sytuacji wystarczyła rozmowa z portierem, który nie miał świadomości istnienia spółki w danym miejscu. Brak świadomości usunięcia z rejestru VAT powoduje, że spółka nadal wystawia faktury, a od faktur wystawionych przez niezarejestrowanego podatnika i tak należy odprowadzić podatek do zapłaty (art. 108 ustawy o VAT). Nasz kontrahent (nabywca towarów lub usług) nie ma jednak prawa odliczenia VAT-u od tych faktur, nie wiedząc o tym. Usunięcie przedsiębiorstwa z rejestru VAT może przyczynić się do utraty płynności finansowej. Wykreślenie firmy z rejestru automatycznie dyskredytuje ją w oczach kontrahentów. Ponadto naraża na potężne wydatki związane z obowiązkiem płacenia VAT-u i brakiem możliwości odliczenia tego podatku od faktur kosztowych.

Skutki decyzji urzędnika o usunięciu przedsiębiorstwa z rejestru dają się we znaki jeszcze długo po wyjaśnieniu sprawy. W rezultacie jedna błędna decyzja może przyczynić się do upadłości przedsiębiorstwa. Co zatem można zrobić? Warto wizualizować istnienie firmy w danym miejscu, nawet jeśli jest ona wehikułem typowo technicznym. Wieszajmy szyldy w biurowcach. Należy też uświadomić portierom, recepcjonistkom, sekretarkom, że taka spółka została powołana do życia i rzeczywiście istnieje. Zadbać o własne interesy muszą zwłaszcza przedsiębiorstwa działające w wirtualnych lokalizacjach. Konsekwencje zaniechania mogą być katastrofalne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRZEGORZ GRZESIAK, dyrektor departamentu windykacji, EULEO

Polecane