Utrzymanie mieszkania drożeje w całej Europie (MAPA)

AR
opublikowano: 01-12-2016, 12:37

W domowych budżetach mieszkańców UE coraz bardziej uciążliwą pozycję stanowią wydatki na opłaty związane z dachem nad głową. To już jedna czwarta całkowitych wydatków gospodarstw domowych.

W 2015 roku mieszkańcy w UE przeznaczyli łącznie 1,9 bln euro na wydatki związane z utrzymaniem mieszkania - wynika z opublikowanych niedawno danych Eurostatu. Zalicza się do nich wydatki na dopieszczanie własnego kąta (konieczne remonty i naprawy), czynsze oraz rachunki za prąd, wodę i gaz. W ciągu dekady ich udział w całkowitych wydatkach gospodarstw domowych wzrósł o 1,9 punktów proc. (nieco bardziej w samej strefie euro - o 2,3 punktów proc.)

Utrzymanie czterech kątów zabiera z domowych budżetów wszystkich Polaków 53,7 mld euro rocznie. Wydatki na ten cel stanowią obecnie 21,5 proc. ogółu wydatków w polskich domach.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których od 2005 roku spadł odsetek wydatków mieszkaniowych w całkowitych wydatkach gospodarstw domowych (ale jest to spadek o zaledwie 0,7 punktu proc). Pod tym względem rekord pobiła natomiast Hiszpania (wzrost o 5,6 punktu proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Utrzymanie mieszkania drożeje w całej Europie (MAPA)