Utworzenie sklepu o powierzchni powyżej 400 m kw. za zgodą wójta lub burmistrza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2006, 17:58

Utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 400 metrów kw. powinno uzyskać zezwolenie wydane w drodze decyzji administracyjnej przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) - zakłada projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH), autorstwa Samoobrony.

Utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 400 metrów kw. powinno uzyskać zezwolenie wydane w drodze decyzji administracyjnej przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) - zakłada projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH), autorstwa Samoobrony.

    W środę połączone sejmowe Komisje Rozwoju Przedsiębiorczości, Gospodarki, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy. Projekt został skierowany do prac w podkomisji.

    Jak wyjaśnił Waldemar Nowakowski (Samoobrona), celem ustawy jest "zrównoważenie rozwoju podmiotów dominujących oraz małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze handlu". Podkreślił, że projekt ten został przygotowany w oparciu o regulacje unijne.

    W uzasadnieniu do projektu czytamy, że "tworzenie WOH powoduje zagrożenie dla okolicznych małych i średnich sklepów w postaci spadku obrotów, mogących w efekcie doprowadzić do ich bankructwa (...). Tworzenie sklepów wielkopowierzchniowych, w szczególności zagranicznych, powoduje niezadowolenie nie tylko handlowców, ale również lokalnych producentów".

    Obecny na posiedzeniu Adam Szejnfeld (PO) skrytykował projekt, stwierdzając, że "narusza on konstytucję, zasadę wolnego rynku oraz ogranicza zakres praw własności".

    Kwestie lokalizacji i pozwoleń na budowę WOH, o których mowa w projekcie, regulują obecnie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawo budowlane.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu