Uwaga! możliwa jest silna korekta

Marek Knitter
opublikowano: 28-02-2003, 00:00

Inwestorzy kolejny dzień zajmowali się przede wszystkim kupowaniem obligacji. Powoli jednak można zauważyć, że słabnie ich potencjał. Jeżeli dojdzie do ewentualnej korekty, będzie ona bardzo gwałtowna.

Notowania na rynku wtórnym obligacji zaczęły się od wzrostów kursów papierów przede wszystkim z segmentu 5- i 10-letnich. Ceny najbardziej płynnych na rynku papierów 5-letnich osiągnęły kolejne historyczne maksima. Po południu ceny nieznacznie spadły, jednak i tak zakończyły dzień na poziomie wyższym od środowego zamknięcia. Aktywność inwestorów na rynku obligacji ogólnie była bardzo duża. W tej chwili wydaje się, że rynek długu znajduje się w przełomowym momencie. Powoli wyczerpuje się potencjał wzrostowy.

Inwestorzy, którzy do tej pory bronili obecnych cen, powoli zaczynają słabnąć. W efekcie można oczekiwać korekty, która zapewne będzie gwałtowna. Nie można jednakże wykluczyć, że determinacja byków wygra i w przyszłym tygodniu zobaczymy kolejne maksima. Tym bardziej że w środę resort finansów przeprowadzi kolejny przetarg obligacji 2-letnich.

Ceny żywności za pierwszą połowę lutego, które zostały opublikowane przez GUS, były nieznacznie lepsze od oczekiwań, co wywołało niewielki wzrost cen papierów. Podgrzało to bowiem dalsze oczekiwania wśród inwestorów na kolejną obniżkę stóp procentowych. Ceny obligacji doszły do maksimów, ale nie zdołały ich przebić. Na rynku wtórnym po godzinie 16.00 rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 5,47 proc., 5-letnich 5,25 proc., a 10-letnich 5,52 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uwaga! możliwa jest silna korekta