Uwaga na dane z rynku pracy i Grecję

Marcin Kiepas
opublikowano: 01-02-2010, 00:00

W pierwszym tygodniu lutego rynek walutowy będzie żył danymi z amerykańskiego rynku pracy. Szacuje się, że stopa bezrobocia wzrośnie w styczniu z 10 do 10,1 proc., natomiast zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadnie jedynie o 10 tys. Wyraźnie lepsze dane wywołają obawy przed podwyżkami stóp procentowych przez Fed, stając się impulsem wzmacniającym dolara. I to podwójnie. Amerykańska waluta będzie zyskiwać także z uwagi na ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących i surowców.

Wstępem do piątkowych danych będzie publikowany dwa dni wcześniej raport ADP. Ponadto nastroje będą kształtować dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, indeksy ISM oraz wyniki posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii.

Niezmiennie na tapecie będzie też Grecja. Zważywszy, że od początku grudnia sytuacja tego kraju jest głównym powodem przeceny EUR/USD, to rozwiązanie "greckiego problemu" poprzez pomoc Unii Europejskiej (w końcu ona nastąpi, bo UE ma zbyt dużo do stracenia) stanie się źródłem silnego i dłuższego wzrostowego odbicia.

Marcin Kiepas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane