Uwaga na spółki z kryminalną przeszłością

ALEKSANDRA KRAWCZYK Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając SDZLEGAL SCHINDHELM, ALEKSANDER GIEHSMANN Kancelaria Adwokacka adw. Marcin Gajewski
opublikowano: 21-06-2016, 22:00

Rozwój gospodarczy owocuje wzrostem liczby transakcji, których przedmiotem są spółki: zbycie udziałów, łączenie spółek, podziały.

KOMENTARZ PRAWNIKA

Rozwój gospodarczy owocuje wzrostem liczby transakcji, których przedmiotem są spółki: zbycie udziałów, łączenie spółek, podziały. Niestety, równie często spotykamy się z jego negatywnymi skutkami, takimi jak wzrost przestępczości gospodarczej. Potwierdzają to statystyki — z roku na rok rośnie liczba skazań m.in. za oszustwa korporacyjne, nadużycia finansowe czy udaremnianie przetargów publicznych. Należy przypomnieć, że ponad 150 firm powiązanych z Polską zostało ujętych w tzw. panama papers. W związku z nabyciem spółki łatwo można wpaść nie tylko w kłopoty finansowe, ale też narazić się na odpowiedzialność karną. Dlatego trzeba takie zagrożenia eliminować.

Powszechną praktyką poprzedzającą transakcję jest przeprowadzenie due diligence, tj. audytów obrazujących pełny stan prawny spółki. Do niedawna badania koncentrowały się na takich sferach, jak działalność korporacyjna, finanse, podatki, struktura pracownicza czy analiza prowadzonych sporów sądowych. Rozwój przestępczości gospodarczej i wykorzystywanie w tego typu procederach spółek spowodował jednak potrzebę objęcia due diligence także analizy sytuacji prawnokarnej nabywanych spółek. Tak narodziła się koncepcja tzw. criminal due diligence, po polsku zwanego również audytem prawnokarnym.

Celem badania criminal due diligence jest przede wszystkim wykrycie wszelkich stanów, które mogą świadczyć o nadużyciach w spółce, a następnie dokonanie oceny tego stanu z punktu widzenia prawa karnego. Badanie powinno obejmować analizę naruszeń, które mają wpływ na relacje spółki z innymi podmiotami, np. sprawdzenie procedur udzielania zleceń lub ubiegania się o nie. Takie badanie ma zobrazować, czy istnieje ryzyko pociągnięcia przedstawicieli spółki do odpowiedzialności karnej. Druga płaszczyzna badań to ocena relacji spółki z jej przedstawicielami, aby sprawdzić, czy istnieją podstawy do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej także samej spółki. Badanie prawnokarne nie powinno ograniczać się wyłącznie do zlokalizowania i oceny naruszeń, ale powinno zawierać zalecenia, jak przeciwdziałać wykrytym i potencjalnym nadużyciom.

Ustalenie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej samej spółki, jak też jej przedstawicieli jest o tyle istotne, że w odróżnieniu od odpowiedzialności cywilnej brak w tym zakresie możliwości eliminacji lub choćby zminimalizowania zagrożeń poprzez stosowne uzgodnienia w ramach samej transakcji. Wynika to z tego, że odpowiedzialność karna ma indywidualny charakter i nie można jej ograniczyć czy scedować na inny podmiot.

Audyt prawnokarny ma kompleksowo zobrazować sytuację spółki. Znając jego wyniki, można dokonać oceny, czy istnieje możliwość pociągnięcia jej przedstawicieli do odpowiedzialności karnej. Pozwoli to również ocenić, czy istnieje ryzyko wszczęcia postępowania karnego przeciwko spółce, które może zakończyć się nie tylko skazaniem, ale też nadszarpnięciem reputacji spółki, co łatwo przekłada się na jej wyniki finansowe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ALEKSANDRA KRAWCZYK Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając SDZLEGAL SCHINDHELM, ALEKSANDER GIEHSMANN Kancelaria Adwokacka adw. Marcin Gajewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu