Uwaga na trend na dolarze

Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 26-09-2017, 15:47
aktualizacja: 26-09-2017, 15:48

Jak pokazywaliśmy w niedawnej analizie, kurs dolara amerykańskiego ma wyraźny wpływ na kondycję innych aktywów. Od początku roku notowania USD względem złotego, jak i wielu innych walut, są w silnym trendzie spadkowym. Ale ostatnio pojawiły się pewne bariery na drodze do dalszej deprecjacji.

 ... a przy okazji od dziewięcioletniej (!) linii trendu.

Na razie nie przesądza to jeszcze o niczym (zdecydowanie za wcześnie, by mówić o odwróceniu trendu), ale warto szczególnie obserwować sytuację. Choćby dlatego, że analiza nastawienia funduszy hedgingowych może sugerować, że deprecjacja USD względem koszyka walut jest już na mocno zaawansowanym etapie - traderzy mają netto krótkie pozycje. Poprzednio zdarzyło się to ponad trzy lata temu. A jeszcze na początku roku fundusze miały ogromne długie pozycje i spodziewały się (błędnie) dalszego wzrostu notowań.

Dolar jest ważny choćby dla rodzimego WIG20, który - podobnie jak rynki wschodzące - jest wyraźnie ujemnie skorelowany z kursem USD, czyli zwykle (choć nie zawsze) podąża w kierunku przeciwnym niż dolar. Tegoroczny wystrzał indeksu był tego świetnym potwierdzeniem (uwaga - na wykresie WIG20 jest "do góry nogami").

Być może bardziej czytelna będzie inna wersja tego samego wykresu. Reguła jest prosta: MOCNY PLN WZGLĘDEM USD = MOCNY WIG20.

Reasumując, po silnej fali spadkowej trwającej od początku roku kurs dolara dotarł do mocnych technicznych poziomów wsparcia. Ewentualna zmiana trendu na tym rynku - na razie jeszcze nieprzesądzona - miałaby prawdopodobnie negatywne konsekwencje choćby dla WIG20.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu