Uwaga na wymogi zamawiającego

Krzysztof Buczek, Jarosław Królak
opublikowano: 23-10-2002, 00:00

Na ogół oferty przegrywające przetargi są mniej atrakcyjne finansowo. Jednak przedsiębiorcy często nie potrafią ustrzec się błędów już na etapie przygotowań do udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne.

W ogłoszeniu zamawiający zawsze przedstawia kryteria oceny ofert. Zwykle jest to pewien wyraz jego preferencji zarówno w odniesieniu do przedmiotu zamówienia, jak i warunków jego realizacji.

Odpowiednie dostosowanie się przedsiębiorcy do tych preferencji może mieć duże znaczenie dla rozstrzygnięcia przetargu. Konieczne jest również przygotowanie oferty zgodnie z wymogami zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Jeżeli ktoś przyjmuje ją bez zastrzeżeń, np. nie oprotestuje któregoś z jej zapisów, to znaczy, że akceptuje wszystkie warunki zamawiającego i nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek odstępstwo (m.in. niezałączenie któregoś z wymaganych dokumentów). Niezachowanie formalnoprawnych wymogów procedury przetargowej często powoduje odrzucenie bardzo interesującej oferty.

Bardzo istotne jest również uważne sprawdzenie, czy zasady postępowania o zamówienie publiczne nie naruszają interesu prawnego oferenta. Firmy starające się o zamówienia często nie analizują specyfikacji pod tym kątem. Natomiast kiedy przekonają się, że taka sytuacja ma właśnie miejsce, zwykle jest już za późno na podjęcie jakichkolwiek kroków formalnoprawnych.

Należy pamiętać, że każdy przedsiębiorca uczestniczący w postępowaniu może zwrócić się o wyjaśnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a w razie potrzeby złożyć protest, odwołanie oraz skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek, Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uwaga na wymogi zamawiającego