Uważaj na phishing

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 14-11-2013, 00:00

KNF ostrzega przed wyłudzaniem danych osobowych, które wykorzystywane są potem do zakładania fałszywych rachunków.

Jednym z mechanizmów zgłaszanych do nadzorcy przez poszkodowanych jest kradzież danych osobowych, takich jak adresy czy numery dowodów tożsamości w ramach procesu rzekomej rekrutacji do pracy w domu. Fałszywi pracodawcy wymagają wówczas podania tych informacji i dokonania przelewu drobnej kwoty (np. 1 zł) na wskazany przez nich rachunek bankowy.

Tym sposobem na podstawie wyłudzonych danych osobowych próbują założyć rachunki bankowe bądź zdobyć kredyty, a w niektórych przypadkach, jako mechanizm weryfikacji tożsamości, wykorzystywane są przez banki właśnie przelewy pochodzące z innego rachunku bankowego danej osoby.

„Pokrzywdzony staje się tym samym dłużnikiem banku z tytułu uzyskanego kredytu, a w przypadku założenia rachunku bankowego z wykorzystaniem jego danych osobowych, przez ten rachunek mogą być transferowane pieniądze pochodzące z przestępstw” — zwraca uwagę KNF w komunikacie. Regulator ostrzega również użytkowników bankowości internetowej przed fałszywymi stronami bankowymi. Reakcja na prośby o podanie e-mailem danych osobowych i danych do logowania może spowodować całkowitą utratę oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu