Uwolnienie juana i jego duży wpływ na rynek towarowy

Marcin Mostowy
opublikowano: 25-06-2010, 00:00

Inwestorzy na całym świecie pozytywnie odebrali decyzję Banku Centralnego Chin (PBOC) o uelastycznieniu kursu wymiany chińskiej waluty. Państwo Środka jest obecnie największym konsumentem surowców i towarów, dlatego decyzje o prowadzonej polityce monetarnej mają duży wpływ na kształtowanie się ich cen.

Nie sprawdziły się oczekiwania wielu analityków, a przede wszystkim partnerów handlowych Chin, liczących na jednorazową znaczną rewaluację waluty Państwa Środka. Dotychczasowa polityka Chin pokazuje jednak, że obecna decyzja nie jest wynikiem nacisków, lecz realizacją pewnego większego planu. Pogrążone w kryzysie kraje zachodnie już teraz znacząco obniżyły zakupy chińskich artykułów, a większość z nich zapowiada reformę finansów i cięcia budżetowe. Władze w Pekinie widzą, że utrzymanie tempa rozwoju kraju, bazując głównie na eksporcie i inwestycjach zagranicznych, będzie coraz trudniejsze.

W ostatnim okresie Chiny podejmują szereg działań zmierzających do oparcia dalszego wzrostu na popycie wewnętrznym. Ostatnie podwyżki płac są częściowo wynikiem coraz częstszych strajków pracowników, ale niewątpliwie pomogą w realizacji długoterminowych planów rządowych. Minister pracy Chin zapowiedział ostatnio, że jego celem jest podwojenie wysokości zarobków pracowniczych w kolejnych 5 latach.

Aprecjacja juana, nawet powolna, pomoże ograniczyć już teraz rosnącą inflację, ale z drugiej strony, wpłynie na ograniczenie konkurencyjności eksportu. Ten czynnik zastanawia w kontekście popytu na surowce i towary. Można oczekiwać, że w krótkim terminie popyt na metale w Chinach może się nieznacznie zwiększyć, ponieważ ceny metali w przeliczeniu na juany będą niższe. Innym efektem aprecjacji juana będzie relatywny wzrost kosztów chińskich producentów. Może to wpłynąć głównie na aluminium, cynk i ołów, w przypadku których ceny giełdowe są obecnie zbliżone do kosztów chińskich producentów. Z drugiej strony, spadek konkurencyjności eksportu może spowodować obniżenie się zapotrzebowania na surowce wykorzystywane do produkcji dóbr eksportowych. Jednakże w związku z tym, że gospodarka chińska nadal potrzebuje surowców głównie do rozbudowy infrastruktury, wpływ ten nie powinien być znaczący.

Niewątpliwym beneficjentem wzrostu wartości juana powinny okazać się towary rolne (tzw. soft commodities), takie jak zboża czy cukier, czyli przeznaczone do konsumpcji. Można oczekiwać, że popyt na te produkty w Chinach wzrośnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Mostowy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu