Uzasadnianie na siłę

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 08-12-2016, 22:00

SYSTEM EMERYTALNY

Autorzy „Przeglądu emerytalnego — informacji rządu dla Sejmu” starają się za wszelką cenę uzasadnić obniżenie wieku emerytalnego. Świadczy o tym ich powołanie się na konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy z… 1952 r. Nie zauważyli, że przez 64 lata życie w naszym kraju wydłużyło się tak, że 60-letnia kobieta ma średnio 24 lata życia, a jednocześnie może przejść na emeryturę o 5 lat wcześniej, niż zaleca wspomniana konwencja.

Przyznają, że obniżenie wieku emerytalnego wpłynie negatywnie zarówno na równowagę systemu, jak i na wysokość emerytur. Zwracają również uwagę, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku lat 56-64 rośnie wraz z podwyższaniem wieku emerytalnego, ale nadal jest znacznie niższy od średniej UE. O braku ich obiektywizmu świadczy podniesienie problemu niezrównoważenia wpływów i wydatków Funduszu Emerytur Pomostowych, a pominięcie takiego zjawiska w przypadku emerytur górniczych. Trudno to odebrać inaczej niż decyzję polityczną, aby nie narażać się górnikom i nie ujawniać rzeczywistych kosztów wydobycia węgla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu