Uzupełnianie poduszki płynnościowej

Piotr Miliński, Quercus TFI
opublikowano: 06-11-2019, 22:00

O limicie długu publicznego w Stanach Zjednoczonych mówi się zazwyczaj przy dwóch okazjach: kiedy zbliża się termin jego wyczerpania oraz bezpośrednio po jego tymczasowym zawieszeniu.

Po porozumieniu osiągniętym w lipcu, odraczającym problem do 2021 r., mogło się wydawać, że temat ucichnie na dłuższy czas. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak ciekawe skutki zamieszania wokół finansowania amerykańskiego deficytu.

Stany Zjednoczone mają swoje oficjalne konto bankowe — tzw. Treasury General Account (TGA), prowadzone przez nowojorski Fed. Podczas politycznych przepychanek zostało ono niemal całkowicie opróżnione. Dopiero po lipcowym porozumieniu Amerykanie mogli przystąpić do odbudowywania salda TGA przez zwiększone emisje papierów dłużnych. Do końca października uzbierano około 400 mld USD, jednak odbyło się to kosztem płynności w systemie finansowym. W uproszczeniu — na rynku zabrakło gotówki, która została przeznaczona na zakup obligacji.

Sytuacja stała się na tyle poważna, że amerykańska Rezerwa Federalna została zmuszona do interwencji. Mimo że zastosowane przez Fed operacje (tzw. TOMO i POMO) nie są do końca tym samym co QE, to jednak znacząco poprawiły one nadwyrężoną płynność na rynku. To z kolei zdjęło presję z ryzykownych aktywów oraz w pewnym stopniu zapobiegło nadmiernej aprecjacji dolara.

Problem w tym, że w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych dużych emisji długu ze strony Amerykanów. Powstaje zatem pytanie, czy interwencje Fedu wystarczą, by uzupełnić braki na wydrenowanym z płynności rynku i przeczekać spowolnienie światowych gospodarek. Jak dotychczas ich skuteczność była wysoka, a ryzykowne aktywa zachowywały się bardzo dobrze. Sentyment inwestorów pozostaje stabilny bez względu na spowalniające dane makro i ujemną dynamikę zysków amerykańskich spółek. Nastroje mogą jednak ulec szybkim zmianom, czy to na fali negatywnych informacji międzynarodowych, czy też w przypadku dalszego pogorszenia wskaźników ekonomicznych. Wówczas nawet dodatkowa płynność dostarczona na rynek może okazać się niewystarczająca.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Miliński, Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu