Van Duin: Eureko zawarło już transakcje na zamianę złotych na euro

PAP
opublikowano: 02-10-2009, 15:24

Prezes Eureko Willem van Duin poinformował w piątek podczas telekonferencji, że Eureko zawarło już, w kilku transzach, transakcje zamiany złotych na euro na większość kwoty, jaką ma otrzymać w tym roku z PZU. Spodziewa się on sumy ok. 1,9 mld euro, zakładając kurs 4,20 zł za euro.

"Eureko chce mieć dywidendę w euro, już poczyniliśmy przygotowania, by zapewnić sobie odpowiedni kurs wymiany. Znakomita większość transakcji hedgingowych jakie planowaliśmy, już została zawarta" - powiedział van Duin.

Do akcjonariuszy PZU, w tym do Skarbu Państwa i holenderskiego Eureko, ma trafić łącznie 12,75 mld zł dywidendy, z czego ok. 12 mld zł to dywidenda za rok 2008 i za lata poprzednie, a 750 mln zł to zaliczka na poczet dywidendy z zysku netto za 2009 rok. Skarb Państwa ma obecnie 55,09 proc. akcji PZU, a Eureko 33 proc.

W piątek Skarb Państwa podpisał ugodę z Eureko w sprawie PZU. Zgodnie z nią, Eureko otrzyma do końca tego roku 3,55 mld zł z przynależnej Skarbowi Państwa dywidendy specjalnej PZU. Oznacza to, że Eureko otrzyma łącznie 7,76 mld zł dywidendy z PZU, a Skarb Państwa nieco ponad 3,4 mld zł.

Specjaliści uważają, że transakcje Eureko nie będą miały wpływu na kurs złotego. Marcin Grotek z Raiffeisen Banku powiedział PAP, że wpływ pieniędzy dla Eureko na kurs złotego mógłby być znaczny, jednak rynek spodziewał się wyższych kwot.

"To widać było zaraz po ogłoszeniu porozumienia, kiedy złoty się umocnił" - powiedział. Jego zdaniem gdyby pieniądze Eureko trafiły bezpośrednio na rynek, mogłaby być widoczna krótkotrwała presja na osłabienie złotego. "Jeżeli Eureko już zawarło transakcje na kupno euro, to nie będą one miały wpływu na kurs złotego" - ocenił.

Według Łukasza Lisa z ABN AMRO Banku komunikat Eureko dotyczący wymiany jest zgodny z logiką. "Eureko było pewne, że dojdzie do ugody i zaczęło kupować euro w czasie, kiedy jeszcze toczyły się negocjacje" - zauważył Lis. Jego zdaniem rynek mógł "pozycjonować się" na słabego złotego, licząc, że będzie odsprzedawał Eureko droższe euro. Komunikat z Eureko wskazuje natomiast, że firma nie będzie już kupować euro.

Lis powiedział, że struktura ugody z Eureko była "z grubsza" znana i od dwóch, trzech tygodni rynek obawiał się jej wpływu na kurs złotego. "To był jeden z głównych motorów słabości złotego, która widoczna była na tle innych walut regionu. To było dyskontowanie transakcji z Eureko" - powiedział Lis. Także według niego rynek oczekiwał, że kwoty potencjalnej wymiany będą wyższe.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane