Vaping - palenie e-papierosów

  • Jacek Środa
opublikowano: 02-09-2015, 07:30

Widok osoby palącej elektronicznego papierosa (electronic cigarette, albo w skrócie: e-cigarette) stał się już dość powszechny.

Osobę taką nazwiemy po angielsku „vaper”, a wykonywaną przez nią czynność – „vaping”:

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston>>

- My father is now an exclusive vaper of 9 months, after 40 years of smoking.

- The established cigarette giants have scrambled (=rzucić się, żeby coś zrobić) to launch their own vaping brands, fearful that they are going to lose millions of customers.

Słówko to pochodzi od angielskiego „vapour” (para). W e-papierosie użytkownik zaciąga się jednak nie parą, ale aerozolem, który powstaje w wyniku wprowadzenia podgrzanych kropelek cieczy (liquid) do przepływającego przez urządzenie powietrza. Nie zachodzi tu proces spalania, więc może bardziej adekwatną nazwą dla „vaperów”, zamiast „palacz”, byłoby „wdychacz”.

Słówko „vapour” pojawia się w wyrażeniu oznaczającym smugę kondensacyjną powstającą za samolotem odrzutowym: vapour trail (albo contrail – skrót od condensation trail). Teoria spiskowa głosi, że smugi zawierają substancje mające na celu manipulowanie ludźmi:

- According to the chemtrail conspiracy theory, long-lasting vapour trails contain chemicals deliberately (=celowo) sprayed for psychological manipulation and human population control.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Środa

Polecane