Variant stara się, by nie paść ofiarą swojego sukcesu

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 22-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Krakowski Variant, producent i dystrybutor sprzętu motoryzacyjnego, po dwóch miesiącach drugiego kwartału ma ponad 10 mln zł przychodów. I szansę na ponad 30 mln zł sprzedaży w pierwszym półroczu, co jeszcze trzy lata temu było jego rezultatem całorocznym. Spółka rozwija się bardzo szybko. Tak szybko, że musi uważać, by nie stać się ofiarą własnego sukcesu.

Firma wykorzystała szansę, jaką dał jej debiut na GPW. Poszerza asortyment, przejmuje inne spółki, które uzupełniają jej ofertę, wchodzi w nowe nisze. Chce umocnić pozycję na rynku sprzętu motoryzacyjnego, ale „obok” części zamiennych. Dowodem na to, że Variant celnie odgaduje rynkowe potrzeby, jest oferta wyposażenia warsztatów samochodowych. Dynamika przychodów w ostatnich czterech latach przekracza 15 proc., a zysk operacyjny rośnie w tempie ponad 25 proc.

Variant rozwija się dy- namicznie i w jego wynikach widać drugą stronę medalu: rosnące należności. Analitycy podkreślają ten czynnik ryzyka. Spółka tłumaczy je rosnącą skalą działania i specyfiką sprzedaży np. zimowych płynów eksploatacyjnych.

Emitent podtrzymuje tegoroczne prognozy finansowe, przy których szacunkowa wartość wskaźnika cena/zysk wynosi 12,4. Średnia dla branży handlowej na giełdzie sięga 18. Spółka jest więc atrakcyjnie wyceniana. Ostatnie załamanie na giełdzie nie oszczędziło jej kursu, który spadał nawet o 29 proc. (licząc od szczytu 19,4 zł z 11 maja). Wygląda na to, że przecena była okazją dla części inwestorów do zakupów akcji firmy. Sesję 13 czerwca rozpoczęła ona od kursu 13,85 zł, który w ciągu dnia dotarł nawet do 16,9 zł przy wolumenie ponad 41 tys. akcji, jednym z największych w giełdowej historii Varianta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane