Variantowi szkodzi lekka zima

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 15-02-2008, 00:00

Dystrybutor akcesoriów motoryzacyjnych nie zachwycił wynikami finansowymi. Akcje poszły w dół.

Dystrybutor akcesoriów motoryzacyjnych nie zachwycił wynikami finansowymi. Akcje poszły w dół.

Kurs akcji Variantu spadł wczoraj o 4,5 proc., do 10,69 zł (taniały też prawa do akcji). To reakcja rynku na raport za IV kwartał. Spółka, zajmująca się dystrybucją akcesoriów motoryzacyjnych, m.in. płynów i kosmetyków samochodowych, zanotowała w IV kwartale 17,3 mln zł przychodów (o 5,7 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem). Zysk operacyjny spadł aż o 65 proc., do 0,79 mln zł, a zysk netto zmniejszył się o 47 proc., do 0,72 mln zł. Zarząd tłumaczy jednak, że zysk operacyjny za IV kwartał 2006 r. był powiększony o 1,1 mln zł ze względu na sprzedaż udziałów w jednej ze spółek zależnych.

— Zaszkodziła nam lekka zima i sprzedaliśmy mniej płynów do spryskiwaczy — tłumaczy słabsze rezultaty Wiesław Cholewa, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy spółki.

Variant zanotował też niższe marże na sprzedaży płynów, bo w odpowiednim momencie (maj-lipiec) zabrakło mu środków obrotowych, żeby kupić komponenty do ich produkcji, których ceny idą sezonowo w górę. W tym roku sytuacji może zapobiec, m.in. sprzedając jedną z 4 zbędnych nieruchomości.

Variant wypełnił prognozę wyników za 2007 r. w 93 procentach na poziomie przychodów i w 97 procentach na poziomie zysku netto. W tym roku spodziewa się poprawy, ale szacunków nie będzie podawał mi.n. w związku z planowanymi inwestycjami: w recykling olejów silnikowych oraz dystrybucję szyb samochodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane