Varoufakis: negocjacje brexitu potrwają co najmniej 5 lat

aktualizacja: 19-06-2017, 14:32

Brytyjska premier Theresa May nie ma szans na osiągnięcie sukcesu podczas negocjacji warunków brexitu, które potrwają co najmniej pięć lat, przekonuje Yanis Varoufakis, były minister finansów Grecji.

- Nie ma sposobu, aby Bruksela pozwoliła na porozumienie, po którym Wielka Brytania będzie w lepszej sytuacji – oświadczył Varoufakis, który w 2015 roku negocjował z Unią Europejską w sprawie zadłużenia Grecji. – Porozumienie w dwa lata jest niemożliwe. Pięć lat to absolutne minimum – dodał.

Zobacz więcej

Yanis Varoufakis Bloomberg

W poniedziałek ruszyły negocjacje w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Varoufakis uważa, że Theresa May nie powinna ich prowadzić, ale poszukiwać rozwiązania tymczasowego, podobnego do stosowanego w przypadku Norwegii.

- Dałoby to Wielkiej Brytanii przestrzeń na oddech i pozwoliło Angeli Merkel przekazać problem brexitu następnemu kanclerzowi Niemiec – powiedział grecki polityk.

Norwegia, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, jest z nią blisko powiązana dzięki porozumieniu w sprawie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Odnosząc się do przyszłości londyńskiego City Varoufakis jest optymistą.

- City jest bardzo plastyczne. Znajdzie sposoby – powiedział.  – Będzie jakiś ruch między Brukselą, Frankfurtem i Paryżem, ale londyńskie rynki są tak płynne, że nie wierzę w możliwość prostej transplantacji ich w inne miejsce Unii Europejskiej. Poza tym, nie wierzę, że bankierów cieszyłoby nocne życie Frankfurtu lub Dublina – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Varoufakis: negocjacje brexitu potrwają co najmniej 5 lat