VAT: transakcje na specjalnych zasadach

Jerzy Martini, Marek Wojda
12-05-2004, 00:00

Polskie firmy powinny zwrócić uwagę na zasady opodatkowania nieodpłatnych wysyłek i przywozu towarów w UE.

Działalność firm z branży dóbr szybkozbywalnych (FMCG) często wiąże się z koniecznością dokonywania nieodpłatnych wysyłek towarów za granicę, w szczególności gadżetów reklamowych, próbek. Z drugiej strony, firmy te otrzymują nieodpłatnie materiały promocyjne i inne towary od podmiotów zagranicznych.

Wysyłki do państw UE...

Zgodnie z ustawą o VAT, wszelkie nieodpłatne przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podlegają opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od ich zakupu. Opodatkowane nie będzie jednak nieodpłatne wydawanie tzw. prezentów o małej wartości oraz próbek (w rozumieniu art. 7 ust. 4-7 ustawy o VAT), jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązałoby się z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nieodpłatne wysyłki towarów spełniających kryteria prezentów o małej wartości oraz próbek do podmiotów z innych państw członkowskich UE nie będą wiązały się po stronie polskiej firmy z żadnymi konsekwencjami w zakresie VAT.

Z odmienną sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy towary nieodpłatnie wysyłane do innych państw członkowskich UE nie mogą być uznane za prezenty o małej wartości lub próbki. Wysyłka taka będzie wówczas podlegała opodatkowaniu VAT. Nie powinna być jednak traktowana jako transakcja wewnątrzwspólnotowa. W szczególności nie będzie ona wewnątrzwspólnotową dostawą towarów po stronie wysyłającego. Z punktu widzenia przepisów o VAT, wysyłka ta będzie równoznaczna z dokonaniem nieodpłatnego przekazania w kraju. Podatnik dokonujący wysyłki będzie więc zobowiązany naliczyć VAT według stawki krajowej, wykazać podatek w deklaracji VAT-7 oraz wystawić fakturę wewnętrzną.

...i z krajów Unii

Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. Przesłanka ta nie będzie spełniona w przypadku przywozu do Polski nieodpłatnych towarów od podmiotu z innego państwa członkowskiego UE. Operacja taka nie będzie się więc wiązała dla polskiego podatnika z konsekwencjami w zakresie VAT.

Co z Intrastatem

Generalnie, cały obrót towarowy pomiędzy państwami członkowskimi UE powinien być rejestrowany i deklarowany w miesięcznych deklaracjach Intrastat. Są jednak wyjątki, m.in. w przypadku próbek handlowych, pod warunkiem, że wymiana ma charakter tymczasowy (próbki wracają do wysyłającego). Nie będą również wykazywane w deklaracjach Intrastat nieodpłatne wysyłki i przywóz materiałów reklamowych.

Jerzy Martini, Marek Wojda PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Martini, Marek Wojda

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / VAT: transakcje na specjalnych zasadach