Vattenfall: cena za GZE nie musi być niższa Drogi przesył Inwestor zaprzecza

Agnieszka Berger
23-11-2000, 00:00

Vattenfall: cena za GZE nie musi być niższa

Szwedzki koncern Vattenfall zaprzecza, jakoby żądał od Ministerstwa Skarbu Państwa obniżenia ceny akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego. Dzisiaj upływa drugi już termin zakończenia wyłącznych negocjacji między MSP a Szwedami w sprawie prywatyzacji GZE.

We wtorek agencja Dow Jones Industrial (a za nią „Wall Street Journal Europe“, Reuters i Polska Agencja Prasowa), powołując się na wypowiedzi Torbjšrna Wahlborga, prezesa Vattenfall Poland, podała, że szwedzki koncern żąda od resortu skarbu obniżenia ceny akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego. Ustępstwa ministerstwa miały być warunkiem terminowego zakończenia rozmów w sprawie prywatyzacji GZE. Według nieoficjalnych informacji, przed przyznaniem Szwedom wyłączności na negocjacje dotyczące sprzedaży śląskiej spółki, cena 25-proc. pakietu akcji śląskiego dystrybutora energii została uzgodniona na poziomie około 600 mln zł.

Drogi przesył

Na podstawie depeszy DJI media poinformowały, że podstawą żądań wysuwanych przez Vattenfalla jest pogorszenie się sytuacji finansowej GZE wskutek czerwcowej 300-proc. podwyżki taryfy przesyłowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jak podał wczoraj „Wall Street Journal Europe“, efektem wzrostu cen przesyłu energii jest spadek wartości polskich spółek dystrybucyjnych o blisko 1 mld zł. Nieoficjalnie wiadomo, że śląski dystrybutor jest poważnie zadłużony w PSE (sam mając w księgach trudno ściągalne należności od wielkich odbiorców). Szwedzi obawiają się prawdopodobnie, że po prywatyzacji GZE Polskie Sieci bardziej stanowczo upomną się o zwrot długów.

Inwestor zaprzecza

Rzeczywiście, tuż po przeprowadzeniu w gliwickiej spółce powtórnego due diligence Torbjšrn Wahlborg wspominał o pogorszeniu się jej sytuacji finansowej w związku ze zmianą taryfy PSE. Wczoraj jednak kategorycznie zaprzeczył, jakoby Vattenfall żądał od resortu skarbu obniżenia ustalonej wcześniej ceny akcji GZE.

— Cena nie była przedmiotem naszych ostatnich negocjacji z ministerstwem. W ogóle nie braliśmy pod uwagę jej obniżenia. Informacja opublikowana przez DJI została przekłamana — twierdzi stanowczo prezes Vattenfall Poland.

Przedstawiciele resortu unikają komentowania rozmów przed ich zakończeniem — zaplanowanym na dzisiaj. Wyłączne negocjacje ze Szwedami miały początkowo trwać do 17 listopada, jednak w poniedziałek MSP poinformowało o ich przedłużeniu, zapewniając jednocześnie, że przedmiotem uzgodnień są jedynie sprawy o charakterze „redakcyjno-technicznym“.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vattenfall: cena za GZE nie musi być niższa Drogi przesył Inwestor zaprzecza