Vattenfall myśli o przejściu w Niemczech z węgla na gaz i biomasę

opublikowano: 29-10-2018, 10:31

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozważa przekształcenie swoich elektrowni węglowych w Niemczech tak, aby wykorzystywały jako paliwo gaz ziemny lub biomasę, donosi Reuters.

Szukanie alternatywy dla węgla to skutek polityki rządu Niemiec, który forsuje transformację sposobu produkcji energii, najpierw eliminując energię jądrową, a obecnie dążąc do eliminacji węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii. W grudniu komisja rządowa ma ogłosić ramy czasowe „wygaszania” elektrowni węglowych.

Kontrolowany przez państwo Vattenfall ma w Niemczech elektrownie węglowe o mocy 2,9 GW. Jedną z nich jest otwarta zaledwie trzy lata temu elektrownia o mocy 1,7 GW w dzielnicy Hamburga Moorburg, która zapewnia miastu 80 proc. elektryczności. 

- Jak długo Moorburg będzie działał zależy od tego co zdecyduje komisja – powiedział Reutersowi Tuomo Hatakka z rady nadzorczej Vattenfall. – Sprawdzimy także alternatywy tego jak ukształtować przyszłość Moorburga, na przykład przez wykorzystanie biomasy. Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie tego procesu – dodał.

Węgiel to wciąż najczęściej stosowane paliwo w niemieckich elektrowniach. W 2017 roku elektrownie na  węgiel kamienny i brunatny wyprodukowały 37 proc. energii w Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu