VC może też udzielić pożyczki

Dominika Masajło
opublikowano: 01-08-2017, 22:00

Dla funduszu venture capital, który udziela wsparcia, ważna jest jasna wizja dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Fundusz venture capital nie tylko zapewnia finansowanie w zamian za objęcie udziałów w firmie, ale także pożycza pieniądze. Jest to dodatkowa szansa dla przedsiębiorców, którzy dla utrzymania dotychczasowego tempa wzrostu muszą pozyskać kapitał na zewnątrz. Jedną z możliwości jest skorzystanie z funduszy venture capital, które przeznaczają na wybrane projekty od kilkuset tysięcy do nawet kilku milinów złotych w zamian za część udziałów w przedsiębiorstwie. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że na taką pomoc mogą liczyć tylko te projekty, które spełniają określone warunki, jak np. unikalny produkt. Firmy, które nie kwalifikują się do typowej inwestycji kapitałowej, mają jednak możliwość uzyskania innego wsparcia.

— Dla przedsiębiorstw znajdujących się na przyśpieszonej ścieżce rozwoju bank często nie jest wystarczającym źródłem finansowania. Przy ocenie zdolności kredytowej istotnym elementem są dla niego historyczne dane finansowe, w związku z czym wysokość zaproponowanego wsparcia najczęściej jest zbyt niska. W takiej sytuacji to fundusz może zaproponować finansowanie dłużne, które może przyjąć formę pożyczek lub obligacji. Zawsze są one jednak dopasowane do aktualnych potrzeb firmy — mówi Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego.

Dla funduszu venture capital bardziej istotne niż dotychczasowe wyniki finansowe firmy jest to, jak będzie wyglądała jej przyszłość. Dlatego też niezbędna jest jasno określona wizja dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Warto dodać, że koszt takiego wsparcia jest zwykle wyższy niż w przypadku kredytu bankowego, w związku z czym jest ono dostępne przede wszystkim dla spółek, które oferują produkty bądź usługi wysokomarżowe. Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem z pożyczki VC powinni zgłosić swój projekt do wybranego funduszu. Następnie pracownicy funduszu ustalą termin spotkania, podczas którego należy zaprezentować potrzeby swojego przedsiębiorstwa. Po weryfikacji dokumentów finansowych ustalony zostaje harmonogram działań oraz podpisanie umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu