Verheugen o sprawie Nokii: dotacje są zbędne

DI, PAP
20-01-2008, 18:43

Komentując planowane przeniesienie wytwórni telefonów komórkowych koncernu Nokia z niemieckiego Bochum do Rumunii, unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen opowiedział się za rezygnacją z  państwowych dotacji dla inwestorów.

"Nokia dała okazję do całkowitego przemyślenia państwowej polityki subwencjonowania. Sądzę, iż nie ma sensu, by państwo płaciło dotacje dla przyciągania przedsiębiorstw. Jeśli inwestycje miałyby się opłacać tylko wtedy, gdyby pomagano im pieniędzmi podatników, wtedy zawsze istnieje ryzyko" - oświadczył Verheugen na łamach najnowszego wydania tygodnika "Welt am Sonntag".

Jego zdaniem dotacje są uzasadnione jedynie w bardzo niewielu przypadkach, na przykład w strefach lokalnego gospodarczego niedorozwoju. "Zamiast dotacji dla prywatnych przedsiębiorstw, pieniądze powinny być kierowane na oświatę, kształcenie i rozbudowę doskonałej infrastruktury" - podkreślił.

Fabryka w Bochum zatrudnia 2300 osób, nie licząc dalszego tysiąca pracowników wynajmowanych okresowo od innych firm. Jak powiedział w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Focus" kierujący w zarządzie Nokii sprawami personalnymi Juha Akras, przeniesienie produkcji do Rumunii będzie nadzwyczaj korzystne. "Ludzie pracują tam za jedną dziesiątą niemieckiej płacy. Nawet jeśli w ciągu najbliższych lat podwoimy i potroimy zarobki, to się to opłaci" - podkreślił.

Na budowę fabryki w Bochum niemiecki rząd federalny i władze krajowe Nadrenii Północnej-Westfalii przekazały Nokii łącznie 88 mln euro. Jak oświadczyła krajowa minister gospodarki Christa Thoben, w razie zamknięcia zakładu koncern będzie musiał zwrócić z tej kwoty do 41 mln euro. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Verheugen o sprawie Nokii: dotacje są zbędne