Verheugen zaniepokojony sytuacją w Polsce, ale przeciwny sankcjom

(Tadeusz Stasiuk)
15-05-2006, 10:32

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen przyznał w wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Maerkische Oder Zeitung", że rozwój sytuacji w Polsce budzi jego zaniepokojenie. Zapewnił jednak, że Unia Europejska nie myśli o zastosowaniu sankcji wobec Warszawy.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen przyznał w wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Maerkische Oder Zeitung", że rozwój sytuacji w Polsce budzi jego zaniepokojenie. Zapewnił jednak, że Unia Europejska nie myśli o zastosowaniu sankcji wobec Warszawy.

    Na pytanie, czy rozwój sytuacji w Polsce niepokoi go, Verhegen odpowiedział: "Rzeczywiście. Jednak nie mogę sobie wyobrazić, żeby nowy rząd odwołując się do państwa narodowego mógł na trwałe przeforsować politykę sprzeczną z interesami kraju. Polska może być zainteresowana tylko silną Europą, ponieważ jako kraj sama korzysta z tego. Poza tym piękne w demokracji jest to, że rządy mogą być zmieniane w wyniku wyborów".

    Jak informuje PAP, pytany o możliwość zastosowania sankcji wobec Polski, Verheugen przypomniał, że restrykcje wobec Austrii (w 2000 roku, gdy do austriackiego rządu weszła prawicowo-populistyczna partia Joerga Haidera FPOe - PAP) nałożyła nie Unia Europejska lecz poszczególne kraje członkowskie.

    "Uważamy sankcje za instrument, który musi pozostać środkiem ostatecznym. Inaczej stracą swój sens, co pokazał właśnie przypadek Austrii. Dlatego nie myślimy o tym w przypadku Polski" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

    Mówiąc o zamknięciu niemieckiego rynku pracy dla pracowników z nowych krajów UE Verheugen oświadczył, że z ekonomicznego punktu widzenia jest to niesłuszne. Wyjaśnił, że za decyzją o utrzymaniu przez Niemcy restrykcji aż do roku 2011 stoją "względy polityczne". Celem władz w Berlinie było rozwianie obaw obywateli związanych z otwarciem rynku pracy - wyjaśnił.

WST, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Verheugen zaniepokojony sytuacją w Polsce, ale przeciwny sankcjom