Vestor wierzy w odbicie na GPW

KZ, ISBNEWS
opublikowano: 18-01-2016, 22:00

Indeks WIG20 wzrośnie do 2000 pkt. na koniec 2016 r., prognozują analitycy Domu Maklerskiego Vestor.

Polskie akcje nadal wcale nie są wyjątkowo tanie — uważają analitycy domu maklerskiego, którzy w strategii inwestycyjnej na 2016 r. zwracają uwagę, że indeks WIG20 jest wyceniany ze wskaźnikiem cena/zysk na poziomie 11,2. To 5 proc. poniżej 5-letniej średniej, która wynosi 11,7. W dołkach z 2008 r. i 2011 r. C/Z miał wartość 7,5. Według analityków, przy obecnych poziomach WIG20 (wczoraj indeks spadł poniżej 1700 pkt.) ryzyko dalszej przeceny wydaje się ograniczone, ale na zwyżki przyjdzie zapewne poczekać do drugiego półrocza, kiedy, po pierwsze, inwestorzy zaczną brać pod uwagę oczekiwany wzrost zysków w 2017 r., po drugie, oddali się ryzyko deflacji i dalszych cięć stóp, i po trzecie, oddali się ryzyko negatywnych zmian w OFE.

„To wszystko pod warunkiem stabilizacji sytuacji globalnej” — podkreślono i dodano, że pomimo prognozowanego przyspieszenia wzrostu PKB w 2016 r. podatek bankowy oraz niższe ceny surowców implikują spadek ważonych zysków spółek z WIG20 w 2016 r. o 8 proc. r/r według obecnego konsensu. W przeciwieństwie do dużych spółek, zysk indeksu mWIG40 wzrośnie według konsensu o 11 proc. r/r w 2016. Vestor DM zaleca neutralne podejście do banków, oczekując lepszych notowań dopiero za kilka miesięcy, kiedy banki pokażą, jak radzą sobie z nowym podatkiem, i oddali się ryzyko obniżki stóp. Preferuje Alior, Pekao, Handlowy. Spośród spółek paliwowych, preferowaną spółką Vestora jest PKN Orlen, natomiast obawia się on wpływu spadku cen węglowodorów oraz liberalizacji rynku gazu na wyniki PGNiG. „Wskazując na możliwe odreagowanie na rynku surowców, jesteśmy neutralni na sektor wydobywczy. Podnosimy za to wagę dla sektora energetycznego do »neutralnie «, zakładając,że wiele negatywnych informacji zostało już uwzględnionych w cenie, a dalsze spadki kursów będą ograniczone przez wysokie stopy dywidend. Pozostajemy pozytywnie nastawieni do deweloperów” — głosi raport. W obszarze małych i średnich spółek preferowanymi są: AAT Holding, Altus TFI, Arteria, Farm51, Kruk, LC Corp, Marvipol, OT Logistics, Pekabex, Polwax, Selvita, Serinus Energy, Sfinks, Vantage Development, Vigo System. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ISBNEWS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy