Vigo System poleci na Marsa

Anna Truszkowska
09-02-2009, 00:00

Ożarowska firma, która pracuje dla NASA, chce znaleźć partnera branżowego. Bo ze startem na parkiet musi poczekać.

Ożarowska firma, która pracuje dla NASA, chce znaleźć partnera branżowego. Bo ze startem na parkiet musi poczekać.

Vigo System, producent m.in. detektorów wykorzystujących najnowocześniejsze techniki podczerwieni, przekłada plany wejścia na rynek New Connect.

— Kryzys pokrzyżował nasze plany, a były ambitne. Chcieliśmy docelowo zaistnieć na GPW [New Connect miał być tylko przystankiem — red.] — mówi Mirosław Grudzień, wiceprezes Vigo System.

Vigo System eksportuje 70 proc. produkcji.

— Największe przychody przynosi nam współpraca z Amerykanami i przemysłem wojskowym: noktowizory, systemy ostrzegania — wylicza wiceprezes.

Rok temu na łamach "PB" opisywaliśmy, jak doszło do powstania firmy. Wtedy jeszcze mieściła się w dwóch wynajmowanych gierkowskich pawilonach na warszawskiej Woli. W jednym działało laboratorium, w drugim — biuro. Od tego czasu sporo się zmieniło. Firma przeprowadziła się do siedziby w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim.

— Wreszcie po ponad 20 latach mamy laboratorium z prawdziwego zdarzenia, które wyposażyliśmy w nowoczesną aparaturę — mówi z dumą Mirosław Grudzień.

Dodaje, że inwestycja pochłonęła około 8 mln zł. Z funduszy unijnych udało się uzyskać 1,5 mln zł. Resztę firma wyłożyła z własnej kieszeni i wspomogła się kredytami. Teraz szuka inwestora.

— Liczymy, że znajdziemy partnera z branży, który potrafiłby wykorzystać nasze detektory do budowy wysokiej klasy analizatorów substancji, ultraszybkich transmisji danych i spektrometrów Fouriera — mówi wiceprezes.

I zapewnia, że parametry detektorów są imponujące. Liczy, że osiągnięcia przełożą się na wyniki ekonomiczne. Na koniec 2008 r. sprzedaż sięgnęła 10 mln zł, a zysk operacyjny 1 mln zł. Firma prognozuje, że w tym roku wyniki będą na tym samym poziomie lub lepsze.

Sonda z detektorami Vigo System miała w tym roku polecieć na Marsa w misji Mars Science Laboratory.

— Nastąpiło lekkie przesunięcie. Sonda wystartuje w 2011 r., ale my czujniki dla NASA już sprzedaliśmy — kwituje Mirosław Grudzień.

Anna Truszkowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Truszkowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vigo System poleci na Marsa