Viileroy: dłuższa zwyżka cen ropy może zdusić wzrost gospodarczy

opublikowano: 17-09-2019, 13:53

Skok notowań ropy po ataku zakłady rafineryjne należące do saudyjskiego koncernu Aramco grozi wzrostem inflacji i tłumieniem wzrostu, ostrzegł Francois Villeroy de Galhau, prezes Banku Francji.

Oficjel stwierdził, że gospodarka światowa stoi w obliczu wzrostu poziomu niepewności oraz, że utracie zaufania muszą zaradzić politycy, a nie bankierzy centralni. Atak w Arabii Saudyjskiej, który zredukował około 5 proc. światowej podaży ropy, to tylko najnowszy przykład sytuacji, które są trudne, jeśli w ogóle do przewidzenia. .

Zobacz więcej

Francois Villeroy de Galhau

Bloomberg

Jest za wcześnie by spieszyć się z wyciąganiem pochopnych wniosków. Trzeba uważnie monitorować konsekwencje dla rynku ropy naftowej, który charakteryzuje się dość elastyczną podażą i stłumionym popytem - powiedział Villeroy. Dodał jednak, że „…jeśli taka sytuacja potrwa, ten ostatni szok naftowy może zwiększyć inflację i zahamować wzrost”.

Zidentyfikował również zmiany klimatu jako potencjalnie wywołujące presję na wzrost cen i spowolnienie działalności, które grozi wygenerowaniem „długoterminowego szoku stagflacyjnego”. Banki centralne muszą zbadać skutki ekonomiczne i włączyć je do swoich modeli makroekonomicznych oraz przyjrzeć się ryzyku kredytowemu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu