Villeroy: EBC będzie podwyższał stopy aż do obniżenia inflacji bazowej

opublikowano: 04-10-2022, 14:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francois Villeroy de Galhau z Rady Prezesów EBC powiedział, że bank centralny strefy euro podwyższy stopy do poziomu, który będzie konieczny do obniżenia inflacji bazowej, informuje Reuters.

Villeroy podkreślił, że inflacja bazowa w strefie euro, wynosząca obecnie 4,8 proc., jest zbyt wysoka i ma zbyt szeroki zakres.

Francois Villeroy de Galhau, fot. Bloomberg
Francois Villeroy de Galhau, fot. Bloomberg

- Będziemy podwyższali stopy tak wysoko jak będzie niezbędne do obniżenia inflacji bazowej – powiedział szef Banku Francji w wywiadzie dla jednej z holenderskich gazet. – Swoją drogą, będzie miało to pozytywny wpływ na zysk netto banków. Europejskie banki są dlatego bardziej solidne niż się niektórzy obawiają – dodał.

Od lipca Europejski Bank Centralny podwyższył stopy już o łącznie 125 pkt. bazowych w celu zahamowania dalszego wzrostu cen. Villeroy powiedział, że bank centralny nie będzie wahał się z dalszym podwyższaniem stóp do końca roku do poziomu neutralnego, który jego zdaniem jest „poniżej i blisko 2 proc.”. Dał jednocześnie do zrozumienia, że potem EBC może spowolnić tempo podwyżek.

- Nie mówię, że podwyżki zostaną wstrzymane, ale będziemy musieli ocenić całościowo sytuację dotyczącą inflacji i perspektyw gospodarczych – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane