Czytasz dzięki

Villeroy: EBC musi więcej zrobić, by zwiększyć inflację

opublikowano: 06-05-2020, 18:28

Francois Villeroy de Galhau, członek Rady Prezesów EBC uważa, że bank centralny eurolandu prawdopodobnie musi zwiększyć stymulację monetarną, aby spowodować wzrost inflacji.

Villeroy, szef banku centralnego Francji, powiedział w środę podczas obrad komisji finansów francuskiego parlamentu, że Europejski Bank Centralny musi być w miarę potrzeb „elastyczny” i „innowacyjny” aby osiągnąć wzrost cen zgodny z celem wynoszącym „blisko 2 proc.”. Zauważył, że niedawny spadek cen ropy i popytu, będący skutkiem pandemii, spowodował obniżenie inflacji. Villeroy podkreślił, że determinacja EBC jeśli chodzi o realizację mandatu, którym jest stabilność cen, jest „totalna”.

Francois Villeroy de Galhau
Zobacz więcej

Francois Villeroy de Galhau fot. Bloomberg

- Zgodnie z naszym mandatem, jesteśmy gotowi iść dalej i prawdopodobnie pójdziemy dalej, wspierając ożywienie przez niskie stopy procentowe i obfitą płynność przez długi czas – powiedział.

Wypowiedź członka Rady Prezesów EBC sugeruje, że bank centralny eurolandu nie zawaha się zwiększyć stymulacji monetarnej nawet po tym jak niemiecki Trybunał Konstytucyjny wyraził wątpliwości co do jego programu zakupów obligacji w ramach ilościowego luzowania polityki monetarnej i dał EBC trzy miesiące na wyjaśnienia w tej sprawie.

Villeroy powiedział w środę, że sprawa podniesiona przez niemiecki Trybunał została już wyjaśniona przez unijny trybunał w 2018 roku, który uznał, że analizowane działania są zgodne z mandatem EBC. Ten mandat i niezależność banku centralnego strefy euro są prawną podstawą działań EBC, wskazał członek Rady Prezesów.

- Krytykowanie tych dwóch filarów wydaje się nie tylko niepotrzebne, ale także niebezpieczne – powiedział Villeroy.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane