Czytasz dzięki

Villeroy: EBC nie powinien wyznaczać daty zakończenia stymulacji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-10-2020, 14:14

Zdaniem Francoisa Villeroya de Galahau, członka władz Europejskiego Banku Centralnego, instytucja nie powinna wyznaczać daty zakończenia pakietu stymulacyjnego, który został uruchomiony w celu wsparcia gospodarki eurolandu w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, informuje Reuters.

Szef francuskiego banku centralnego stwierdził, że mając na uwadze obecną, niepewną sytuację, w tym ryzysko związane ze wzrostem liczby nowych infekcji, błędem byłoby odgórne nakreślanie terminu zakończenia wsparcia.

Zobacz więcej

Francois Villeroy de Galhau

Bloomberg

Deklarowaliśmy, że program będzie trwał do zakończenia fazy kryzysu, a przynajmniej do czerwca przyszłego roku, jednak to co się wokół nas dzieje w związku z pandemią nie powinno ograniczać naszego wsparcia. Nie można w takiej sytuacji z góry przesądzać o jakichkolwiek terminach i trzeba pozostawać otwartym na dalsze działania – powiedział Villeroy de Galhau.

W ramach przyjętego programu ratunkowego, EBC planuje do czerwca 2021 r. wykupić dług o wartości 1,35 bln EUR oraz przeprowadzić inne zaplanowane zakupy w kwocie kilkuset miliardów euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane