Villeroy: EBC zareaguje zdecydowanie jeśli inflacja będzie się utrzymywać

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 19-01-2022, 14:01

Francois Villeroy de Galhau, członek rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że prognozy inflacyjne zawsze obarczone są ryzykiem, a jeśli wzrost cen okaże się trwałym zjawiskiem, EBC podejmie stosowne działania, informuje Bloomberg.

Francois Villeroy de Galhau
Francois Villeroy de Galhau
fot. Cyril Marcilhacy/Bloomberg

Szef francuskiego banku centralnego zadeklarował, że władze monetarne eurolandu nie pozostaną „ślepe” na rozwój inflacji i napływające dane i będą reagować odpowiednio do sytuacji.

Nasze prognozy oczywiście nie oznaczają „ślepej” pewności. Jeśli inflacja okazałaby się bardziej uporczywa, będziemy mieli determinację i zdolność do szybkiego dostosowania naszej polityki pieniężnej – powiedział Villeroy.

Bankier przyznał, że choć EBC był zaskoczony skalą inflacji i jej trwałością w ostatnich miesiącach, nadal podtrzymuje przekonanie, że w tym roku dojdzie do osłabienia presji cenowej. Według niego, można wyobrazić sobie sytuacje, że inflacja „unormuje się” nie na tak niskim poziomie jak przed pandemią, ale blisko celu EBC na poziomie 2 proc.

Rynki pieniężne obstawiają podwyżkę stóp procentowych EBC o 10 punktów bazowych do -0,4 proc. do października i ponad ćwierć procentowy wzrost stawki w przypadku Fed do marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane