Villeroy: inflacja jest ważna, ale EBC musi zagwarantować warunki finansowania

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-01-2021, 08:15

Francois Villeroy de Galhau, członek władz Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że choć inflacja ma priorytetowe znaczenie, instytucja musi skupić się na warunkach finansowania, aby zapewnić swobodny przepływ polityki pieniężnej w gospodarce, informuje Reuters.

Francois Villeroy de Galhau
Francois Villeroy de Galhau
fot. Bloomberg

Z uwagi na kryzys wywołany pandemią koronawirusa, władze monetarne eurolandu zmuszone były poluzować „warunki inflacyjne” i wesprzeć gospodarkę strefy euro. EBC podtrzymuje jednak swoje dążenie do utrzymania inflacji w średnim okresie w okolicach 2 proc.

Naszym celem jest i pozostaje inflacja - powiedział Villeroy, który stoi też na czele Banku Francji. Dodał jednak, że „…zapewnienie korzystnych warunków finansowania jest warunkiem pełnego przeniesienia akomodacyjnego kursu polityki pieniężnej”.

Podczas zaplanowanego na 10-11 marca posiedzenia władz EBC poruszone mają być kwestie „korzystnych warunków finansowania” i to jakie wskaźniki i w jaki sposób powinny być w nich uwzględnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane