Villeroy: następny ruch EBC musi być „spokojny i przewidywalny”

opublikowano: 31-08-2022, 21:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francois Villeroy de Galhau z Rady Prezesów EBC nie spodziewa się w tym roku recesji pomimo gwałtownego wzrostu cen energii, informuje Reuters.

W przyszył tygodniu Europejski Bank Centralny podwyższy ponownie stopę depozytową po tym jak w lipcu zwiększył ją o 50 pkt. bazowych. Goldman Sachs i Bank of America prognozują, że tym razem podwyżka wyniesie 75 pkt. bazowych. W środę poinformowano, że inflacja w strefie euro doszła do rekordowych 9,1 proc. w sierpniu.

- Po pierwszej podwyżce w lipcu podejmiemy decyzję o kolejnym kroku w przyszłym tygodniu. Powinniśmy zrobić to z determinacją, ale także w sposób spokojny i przewidywalny – powiedział Villeroy, który jest prezesem Banku Francji.

Zwrócił uwagę, że wzrost inflacji, początkowo wynikający z gwałtownie drożejącej energii, rozszerzył się już na dużą część gospodarki. Villeroy nie spodziewa się recesji w tym roku, ale uważa, że nie można jej wykluczyć w przyszłym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane