Villeroy: nie będzie powrotu do ultra niskich stóp EBC

Bloomberg, MD
opublikowano: 07-02-2023, 16:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francois Villeroy de Galhau z Rady Prezesów EBC nie widzi możliwości powrotu ultra niskich stóp po sprowadzeniu w średnim terminie inflacji do celu banku centralnego, informuje Bloomberg.

- Osobiście jestem zdania, że kiedy pokonamy inflację i wróci ona do 2 proc., będziemy w nowym reżymie inflacyjnym – powiedział Villeroy. – Będziemy mieli prawdopodobnie w średnim terminie poziom stóp, który będzie bardziej normalny niż w niedalekiej przeszłości – dodał.

Francois Villeroy de Galhau, fot. Bloomberg
Francois Villeroy de Galhau, fot. Bloomberg

Szef banku centralnego Francji podkreślił, że obecnie Europejski Bank Centralny koncentruje się na obniżeniu inflacji, która jest „dużo za wysoka”. Zapowiedział, że bank centralny eurolandu obniży ją do celu wynoszącego 2 proc. do końca 2024 roku lub w 2005 roku.

- To nie jest tylko nasza prognoza. To także nasze zobowiązanie – powiedział Villeroy.

Szef Banku Francji zwrócił uwagę, że aktywność gospodarcza w strefie euro jest lepsza niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu.

- Prawdopodobnie unikniemy recesji w tym roku – powiedział.

Zaznaczył, że jego zdaniem nie ma kwestii wyboru między pokonaniem inflacji i recesją gospodarki.

- Unikniemy recesji i pokonamy inflację. To lepsze otoczenie gospodarcze prawdopodobnie ułatwi nam zadanie – stwierdził Villeroy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane