Villeroy: podwyżka stóp EBC jest wyrazem przekonania co do siły europejskich banków

opublikowano: 17-03-2023, 09:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francois Villeroy de Galhau z Rady Prezesów EBC powiedział, że czwartkowa podwyżka stóp o 50 pkt. bazowych wynika z przekonania Europejskiego Banku Centralnego co do siły europejskich banków, informuje Reuters.

Villeroy powiedział, że dla EBC priorytetem jest walka z wysoką inflacją.

-- Uważam, że wysłaliśmy sygnał zaufania, które jest silne i dwojakie. Odzwierciedla zarówno zaufanie co naszej strategii antyinflacyjnej jak i zaufanie do solidności europejskich i francuskich banków – powiedział w piątek Villeroy w wywiadzie radiowym.

Francois Villeroy de Galhau, fot. Bloomberg
Francois Villeroy de Galhau, fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że niedawne zawirowania w sektorze bankowym w USA i Europie spowodowały pojawienie się spekulacji o możliwości spowolnienia, a nawet wstrzymania podwyżek stóp przez Europejski Bank Centralny. Jednak w czwartek podwyżka stóp wyniosła 50 pkt. bazowych, czego domagały się „jastrzębie” z Rady Prezesów EBC. Główna stopa wynosi po niej 3,0 proc.

Villeroy podkreślił, że EBC ma narzędzia zapewniające odpowiednią płynność bankom zaznaczając, że raczej nie będzie musiał z nich korzystać, bo europejskie banki są w innej sytuacji niż amerykańskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane