Czytasz dzięki

Virgin Galactic pierwszą giełdową spółką turystyki kosmicznej

opublikowano: 09-07-2019, 13:41

Potwierdziły się doniesienia, że spółka sir Richarda Bransona wejdzie na giełdę jeszcze w tym roku.

Virgin Galactic wejdzie na New York Stock Exchange niejako „tylnymi drzwiami”, bez przeprowadzania pierwotnej oferty publicznej akcji. Stanie się tak w wyniki przejęcia 49 proc. jej kapitału przez notowaną już na nowojorskiej giełdzie Social Capital Hedosophia Holdings. Spółka, którą kieruje Chamath Palihapitiya, były menedżer Facebooka, zainwestuje w Virgin Galactic 800 mln USD.

Sir Richard Branson
Zobacz więcej

Sir Richard Branson fot. Bloomberg

Sir Richard Branson deklaruje, że Virgin Galactic jest na drodze do uruchomienia komercyjnych wypraw w kosmos. W lutym, podczas testu w Kalifornii, statek spółki osiągnął wysokość ponad 55 mil. W USA uznaje się, że kosmos zaczyna się powyżej 50 mil (80 km). Sir Richard Branson chce jednak, aby klienci Virgin Galactic wynoszeni byli powyżej Linii Karmana, czyli uznanej przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) granicy pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną. Przebiega ona na wysokości 61,1 mili (100 km). Kosmiczni turyści mogliby wówczas doświadczyć przez ok. 5 minut stanu nieważkości. Ok. 600 osób zadeklarowało gotowość zapłacenia za taką możliwość 250 tys. USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane