Czytasz dzięki

Visco: Włochy nie powinny liczyć na darmową pomoc Europy

opublikowano: 29-05-2020, 12:43

Włochy nie mogą oczekiwać, że europejska pomoc w pokonaniu zapaści gospodarczej spowodowanej przez pandemię koronawirusa zostanie udzielona za darmo, powiedział Ignazio Visco, szef banku centralnego Włoch i członek Rady Prezesów EBC.

Visco wskazał na konieczność przeprowadzenia przez rząd Włoch pakietu reform, niezbędnych w walce z bezprecedensowym kryzysem.

- Europejskie fundusze nie mogą być nigdy darmowe: dług Europy jest długiem wszystkich i Włochy zawsze będą miały wielki wkład do finansowania europejskich inicjatyw – powiedział szef banku centralnego Włoch.

Visco podkreślił, że waga ostatnich propozycji Komisji Europejskiej leży nie w wielkości oferowanych środków, ale we wspólnej odpowiedzialności za finansowanie odbudowy gospodarki.

- To pierwszy krok w kierunku unii fiskalnej i dokończenia europejskiego projektu – powiedział.

W pierwszym kwartale gospodarka Włoch skurczyła się o 5,3 proc., więcej niż szacowane wcześniej 4,3 proc. Niedawna zapowiedź przeznaczenia 750 mld EUR na wsparcie europejskiej gospodarki w postaci pożyczek i grantów osłabiła jednak obawy inwestorów. Spread między rentownością obligacji 10-letnich Włoch a rentownością długu Niemiec o tym samym okresie wykupu spada w maju o 47 pkt. do 187 pkt. bazowych, najmocniej od kwietnia 2013 roku. Jest już blisko najniższego poziomu w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane