Vivendi skarży się polskiemu rządowi o nieposzanowanie jej inwestycji

Internet Securities
01-03-2005, 12:40

Francuski koncern medialny Vivendi Universal, biorący udział w sporze o kontrolę nad Polską Telefonią Cyfrową (PTC), złożył skargę do polskiego rządu, zgodnie z procedurą związaną z istnieniem dwustronnej umowy międzynarodowej pomiędzy Francją a Polską o wzajemnym poszanowaniu inwestycji zagranicznych, podała Vivendi we wtorkowym komunikacie przesłanym agencji ISB.

Francuski koncern medialny Vivendi Universal, biorący udział w sporze o kontrolę nad Polską Telefonią Cyfrową (PTC), złożył skargę do polskiego rządu, zgodnie z procedurą związaną z istnieniem dwustronnej umowy międzynarodowej pomiędzy Francją a Polską o wzajemnym poszanowaniu inwestycji zagranicznych, podała Vivendi we wtorkowym komunikacie przesłanym agencji ISB.

„Vivendi Universal złożył skargę do polskiego rządu zgodnie z procedurą przewidzianą w dwustronnej umowie o wzajemnej ochronie inwestycji miedzy Polską i Francja z 1989 roku” – podał francuski koncern w komunikacie.

Skarga została przesłana do Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) i otwiera sześciomiesięczny okres polubownych negocjacji, po upływie którego, w wypadku nierozwiązania konfliktu, spór zostanie wniesiony do międzynarodowego trybunału arbitrażowego ONZ.

Vivendi Universal zapłaciło od 1999 roku Elektrimowi blisko 2 mld euro za przekazanie udziałów PTC do Elektrimu Telekomunikacja (ET). W 1999 roku Francuzi zainwestowali w Polsce 1,2 mld euro, a dwa lata później – kolejne 600 mln euro.

Według Zygmunta Solorza-Żaka, szefa rady nadzorczej Elektrimu SA, Francuzi zainwestowali te pieniądze przy świadomości ryzyka, jakie niesie za sobą arbitraż wszczęty przed pięciu laty przez Deutsche Telekom, udziałowca PTC. Niemiecka spółka kwestionowała od początku transfer udziałów PTC do ET. W momencie wszczęcia arbitrażu Elektrim współdziałał z Vivendi.

W miniony poniedziałek Elektrim Telekomunikacja, spółka kontrolowana przez Vivendi (51%), poinformowała media, że wystąpiła z zawiadomieniem do prokuratury, iż zmiany dokonane w rejestrze wspólników PTC – na wniosek Elektrimu i DT – zostały dokonane w oparciu o sfałszowane dokumenty oraz w braku poszanowaniu prawa.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał w nocy z czwartku na piątek zmian w rejestrze przedsiębiorców PTC, polegających m.in. na wykreśleniu Elektrimu Telekomunikacja i wpisaniu na jego miejsce Elektrimu jako posiadacza 48% udziałów w operatorze sieci Era i Heyah. Zarząd PTC, kierowany przez Bogusław Kułakowskiego, nie zaakceptował tych zmian, podobnie jak popierający go zarząd Elektrimu Telekomunikacja.

Decyzję podpisał wiceprzewodniczący XIX wydziału Sądu Rejonowego sędzia Andrzej Góraj, który obecnie przebywa na urlopie. 30 grudnia 2004 roku ten sam sędzia podpisał się pod orzeczeniem, wydanym na wniosek ET – zakazującym dokonywania wpisów w rejestrze PTC.

Struktura udziałowców PTC przed zmianami wprowadzonymi przez sąd wyglądała następująco: Elektrim Telekomunikacja – 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH – 22,5% udziałów, MediaOne International BV – 22,5% udziałów, Polpager Sp. z o.o. – 4,0% udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. – 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest SA – 1,1% udziałów, Elektrim SA – 0,0002% udziałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vivendi skarży się polskiemu rządowi o nieposzanowanie jej inwestycji