Vodafone liczy na szybki zakup

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 18-09-2008, 00:00

Polscy akcjonariusze poprosili zarząd operatora o wniosek do sądu. Jeśli nie — uznają, że działa na ich szkodę. Zarząd odmówił.

Zarząd Polkomtela nie chce być stroną w sporze udziałowców

Polscy akcjonariusze poprosili zarząd operatora o wniosek do sądu. Jeśli nie — uznają, że działa na ich szkodę. Zarząd odmówił.

Coraz mniej czasu na realizację transakcji kupna akcji operatora Plus GSM od duńskiego TDC mają polscy akcjonariusze. W tej sytuacji zaczęli wykonywać nerwowe ruchy.

— Polscy akcjonariusze wystosowali na przełomie lipca i sierpnia list do zarządu Pol-komtela, prosząc o wystąpienie do polskiego sądu z wnioskiem o zdjęcie zastawu na akcjach TDC. W liście była informacja, że jeżeli zarząd tego nie zrobi, KGHM, PKN Orlen, PGE i Węglokoks uznają to za działanie na ich szkodę — informuje osoba zbliżona do nich.

Informację o liście potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach. Zgodnie mówią one, że zarząd Polkomtela… odmówił.

— Zarząd uznał, że nie chce być stroną sporu — mówią przedstawiciele polskich akcjonariuszy.

Biuro prasowe sieci Plus najpierw zaprzeczyło, by taki list w ogóle istniał. Ostatecznie zdecydowało się na trochę inny komentarz.

— Nie jesteśmy spółką znajdującą się w publicznym obrocie. Komentowanie korespondencji firmy nie leży w naszej naturze — wyjaśnia Adam Suchenek z biura prasowego Pol-komtela.

Jeszcze pół roku

Decyzja polskiego sądu jest kluczowa dla szybkiej realizacji transakcji kupna akcji od TDC. Sąd ma zdjąć zabezpieczenie na akcjach Polkomtela, co otworzy drogę do finalizacji umowy. Polscy akcjonariusze, którym realizacja umowy z TDC da ponad 75-procentowy udział w Polkomtelu, muszą zdążyć kupić te akcje przed 10 marca 2009 r. Wtedy wygasa ważność umowy na kupno akcji od TDC, które chce za 19,61-procentowy pakiet 650 mln EUR (2,2 mld zł).

— Mówimy naszym akcjonariuszom, że w czwartym kwartale domkniemy tran- sakcję z TDC, co otworzy drogę do sprzedaży naszych akcji Polkomtela w pierwszej połowie przyszłego roku. Ten harmonogram zależy od terminu rozprawy i tempa prac polskiego sądu — mówi Sławomir Jędrzejczyk z zarządu PKN Orlen, właściciela 19,61 proc. akcji Polkomtela.

Pakietem Orlenu są zainteresowane Vodafone i KGHM.

— Chcemy sprzedać udziały na aukcji, z wyceną uaktualnioną w stosunku do tej proponowanej przez TDC — dodaje Sławomir Jędrzejczyk.

Rozprawa miała się odbyć 5 września, ale sędzia się rozchorował i już dwa razy przesuwał termin powrotu do pracy. Na razie ma zwolnienie do końca tygodnia.

Na wszelki wypadek polscy akcjonariusze poprosili, by duński telekom przedłużył wartość umowy — mówi jedno z naszych źródeł.

— Wierzymy, że domkniemy transakcję w terminie, ale chcemy przedłużyć ważność umowy, jeśli się nie uda — twierdzi Sławomir Jędrzejczyk.

Nie cena, lecz procedura

TDC chce szybko sfinalizować transakcję — operator, którego przychody w pierwszym półroczu spadły o 1,3 proc. rok do roku, szuka gotówki. Brytyjski Vodafone, który do tej pory blokował transakcję, teraz też chce szybko sfinalizować umowę. Pisała o tym w ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita".

— Rozmowy z TDC w sprawie kupna 4,8 proc. akcji są prowadzone w dobrej atmosferze. Mamy nadzieję zakończyć je w możliwie krótkim terminie. To skomplikowana tran-sakcja. Chcę podkreślić, że cena nie jest tutaj kluczową trudnością — mówi Simon Gordon z biura prasowego Vodafone.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że negocjacje może opóźniać kwestia proceduralna — Vodafone chce, by akcje Polkomtela kupiła ich spółka zależna.

Kolejną pozytywną informacją jest możliwy szybki wyrok wiedeńskiego sądu arbitrażowego, który prowadzi prace na wniosek Vodafone. Do tej pory sąd rozpatrzył cztery z pięciu zarzutów i dotychczasowy wyrok jest po myśli polskich akcjona-riuszy.

— Na dziś wygląda na to, że strony otrzymają wyrok w pierwszej połowie października — podsumowuje Krzysztof Zakrzewski, jeden z arbitrów.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu