Vodafone ma coraz lepsze wyniki

Agnieszka Morawiecka
28-05-2003, 00:00

Vodafone, największy na świecie operator telefonii komórkowej, poprawił roczne wyniki dzięki 33-proc. wzrostowi sprzedaży. W tym roku przychody spółki mają urosnąć o 10 proc.

Dobre wieści płyną z Wysp Brytyjskich. Vodafone, brytyjski gigant telefonii komórkowej i akcjonariusz Polkomtelu (operatora sieci Plus GSM), zmniejszył roczną stratę dzięki lepszym wynikom sprzedaży. Strata netto spółki w roku obrachunkowym zakończonym 31 marca 2003 r. wyniosła 9,82 mld GBP (59,4 mld zl) i była niższa o prawie 24 proc. w porównaniu z wynikiem z 2002 r. Ten rok ma być jeszcze lepszy.

Chris Gent, który ustąpi ze stanowiska szefa Vodafone w lipcu tego roku, zapowiedział także, że w 2003 r. spółka zwiększy przychody o 10 proc. Vodafone bowiem, podobnie jak rywale: francuski Orange i niemiecki T-Mobile, dużą nadzieję pokładają w rozwoju mms-ów. Operatorzy liczą, że nowe serwisy pomogą zwiększyć przychody i osłodzić wydatki rzędu 100 mld USD (367 mld zł), jakie spółki poniosły w 2000 r. na zakup licencji na telefony trzeciej generacji.

Ale już ubiegły rok okazał się pod tym względem udany. Sprzedaż spółki wzrosła o 33 proc. do 30,4 mld GBP (183,9 mld zł), a tylko w ostatnim kwartale brytyjski operator pozyskał 7,2 mln nowych klientów, dołączając ich do 112,5 mln użytkowników telefonów. Zysk EBITDA spółki wzrósł o 40 proc. — do 11,2 mld GBP (67,7 mld zł).

Szef Vodafone kontynuował w ubiegłym roku ekspansję. Robił to jakby wbrew największym rywalom — France Telecom czy Deutsche Telekom, którzy cięli koszty i wydatki. Obecnie dług spółki sięga13,8 mld GBP (83,5 mld zł). W tym roku operator przeznaczył już 12 mld EUR (52,3 mld zł) na wykup akcji własnych oraz przejęcie pełnej kontroli nad spółkami w Hiszpanii, Szwecji, Portugalii i Holandii. Spółka nie zamierza także pozbywać się 44 proc. akcji Verizon Wireless, największego operatora w Stanach Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Vodafone ma coraz lepsze wyniki