Vodafone tanieje po prognozach

Marek Druś
16-11-2005, 00:00

Operator komórkowy zaliczył we wtorek największy jednodniowy spadek kursu od 3,5 roku. Inwestorów wystraszyła zapowiedź spadku przychodów i marż. Nie pomogła zapowiedź zwiększenia o 2 mld GBP kwoty przeznaczonej na wykup akcji w 2005 r. oraz 15-procentowej podwyżki półrocznej dywidendy.

Vodafone podał we wtorek wyniki I półrocza rozrachunkowego kończącego się we wrześniu. Choć jego zysk spadł o 23 proc., do 2,78 mld GBP, to nie wynik spowodował przecenę akcji brytyjskiej spółki. Rozczarowały przedstawione przez nią prognozy. Vodafone spodziewa się w roku rozrachunkowym kończącym się w marcu 2007 spadku marży EBITDA i dynamiki przychodów. Ta ostatnia ma być niższa od prognozowanych na obecny rok o 6-9 proc, z powodu konieczności ponoszenia większych nakładów na zdobycie nowych klientów, co wiąże się z bardzo dużym nasyceniem rynków.

Przed wtorkową przeceną akcje Vodafone były wyceniane o 2,7 proc. wyżej niż na początku roku. FTSE 100, indeks brytyjskich blue chipów, wzrósł w tym samym czasie o 14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vodafone tanieje po prognozach