Vodafone ujawniło, że znalazło „tylne drzwi” w sprzęcie Huawei

opublikowano: 30-04-2019, 12:55

Brytyjski operator komórkowy Vodafone poinformował, że dekadę temu odkrył tzw. tylne drzwi w urządzeniach chińskiego Huawei, pozwalające na nieuprawniony dostęp do danych.

Chodzi o urządzenia, które stosowano we Włoszech. Vodafone wyjaśniło, że odkryło luki w zabezpieczeniu oprogramowania, które pozwalały Huawei na nieautoryzowany dostęp do informacji o gospodarstwach domowych i biznesach. Choć spółka zwróciła się do Chińczyków o usunięcie luk, kontrola wykazała iż nie zostało to dokonane.

Huawei
Zobacz więcej

Huawei fot. Bloomberg

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, prof. Alan Woodward powiedział BBC, że choć nie ma dowodów wskazujących na rozmyślne stosowanie luk w zabezpieczeniach, to podkreślił iż doniesienia nie poprawią z pewnością reputacji Huawei.

Tymczasem Vodafone wydało oświadczenie, w którym informuje, że "sprawa dotycząca Włoch, przedstawiona w historii Bloomberga, odnosi się do lat 2011-2012 i została już dawno temu rozwiązana".

 - Backdoor, do którego odwołuje się redakcja to Telnet. Jest to protokół powszechnie używanym przez wielu dostawców z branży do wykonywania działań diagnostycznych. Należy zaznaczyć, że nie był on dostępny z poziomu sieci. W związku z tym, Bloomberg nie ma racji mówiąc, że "mógł dać Huawei nieautoryzowany dostęp do sieci stacjonarnej operatora we Włoszech" - głosi stanowisko spółki. - Ponadto, nie ma dowodów na jakikolwiek nieautoryzowany dostęp. Co ważne, kwestia ta nie była niczym więcej jak brakiem możliwości usunięcia funkcji diagnostycznych po zakończeniu prac - dodaje Vodafone..

Huawei w swoim oświadczeniu twierdzi, że depesza Bloomberga wprowadza czytelników w błąd.

- Odnosi się do powszechnej w branży funkcji konserwacji i diagnostyki, a także do poprawionych ponad siedem lat temu elementów. Nie ma absolutnie żadnej prawdy w sugestii redakcji, że Huawei ukrywa tzw. backdoory w swoich rozwiązaniach - głosi stanowisko spółki.

USA domagają się od swoich sojuszników, aby nie godzili się na udział Huawei w budowie sieci telefonii 5G. Jako powód podają zagrożenie bezpieczeństwa. Chińska spółka niezmiennie przekonuje, że zarzuty Amerykanów nie mają podstaw, a prawdziwym powodem jest to, iż amerykańskie firmy nie są wobec niej konkurencyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu