Voest Alpine planuje inwestycje w Tychach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-10-2005, 11:06

Firma Voest Alpine Technika Górnicza i Tunelowa z grupy szwedzkiego Sandvika uruchomi wkrótce w Tychach zakład produkcji i remontów kombajnów górniczych, wybudowany za 12 mln zł. Natomiast austriacki koncern stalowy Voest Alpine chce zbudować w Tychach centrum serwisowe blach za ponad 70 mln zł. Obie firmy mają wspólną tylko nazwę.

Firma Voest Alpine Technika Górnicza i Tunelowa z grupy szwedzkiego Sandvika uruchomi wkrótce w Tychach zakład produkcji i remontów kombajnów górniczych, wybudowany za 12 mln zł. Natomiast austriacki koncern stalowy Voest Alpine chce zbudować w Tychach centrum serwisowe blach za ponad 70 mln zł. Obie firmy mają wspólną tylko nazwę.

O dokonanych i planowanych inwestycjach poinformowali we wtorek PAP przedstawiciele firmy oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), gdzie zlokalizowane są oba przedsięwzięcia.

Firma Voest Alpine Technika Górnicza i Tunelowa działa od 10 lat. Od siedmiu lat jej spółka-matka - dawna przemysłowa gałąź austriackiego Voest Alpine - należy do szwedzkiego Sandvika. Polska spółka działała dotychczas w Katowicach, teraz - w dwa lata po otrzymaniu pozwolenia na działalność w KSSE - przenosi się do nowego zakładu w Tychach, zatrudniającego łącznie ok. 60 osób. Docelowo zatrudnienie może się podwoić. Oficjalnie nowy zakład zostanie otwarty w piątek.

Jak powiedział PAP dyrektor finansowy firmy Adam Zimny, spółka, która zaczynała głównie od remontów, serwisu i dostaw części zamiennych do kombajnów górniczych, w miarę rosnących potrzeb rynku rozwinęła produkcję kombajnów. Stąd m.in. potrzeba wybudowania nowej fabryki, gdzie oprócz kombajnów będą powstawać także tzw. spągoładowarki. Roczne obroty firmy to ponad 100 mln zł.

"Obsługujemy nie tylko polski rynek, ale także czeski, słowacki, bułgarski i rumuński. Realizujemy też znaczącą sprzedaż eksportową do Wietnamu" - powiedział Zimny.

Inwestycja austriackiego koncernu stalowego Voest Alpine AG jest na razie w sferze planów. Jak powiedział PAP prezes KSSE Piotr Wojaczek, w ciągu najbliższego tygodnia powinny być znane konkretne ustalenia, m.in. data przetargu, w którym inwestor, jeśli spełni wszystkie warunki, otrzyma pozwolenie na działalność w strefie i kupi działkę na potrzeby swojej inwestycji.

Centrum serwisowe, gdzie będą cięte blachy głównie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i artykułów gospodarstwa domowego, ma powstać na terenie należącym do fabryki Fiata, włączonym do KSSE. Zakład ma przerabiać w początkowym okresie ok. 150 tys. ton blach rocznie, z możliwością zwiększenia wydajności. Szacunkowa wielkość inwestycji to blisko 18 mln euro (ponad 70 mln zł). Pracę - według wcześniejszych zapowiedzi - ma znaleźć ok. 40 osób.

Od początku tego roku na inwestycje w KSSE zdecydowało się 16 firm, które zainwestują w strefie prawie 600 mln zł i stworzą ponad 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Tegoroczna wartość inwestycji ma przekroczyć 1 mld zł. KSSE to największa z polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji, które łącznie wyniosły tu ponad 7 mld zł. Docelowo powstanie w niej ponad 21 tys. miejsc pracy, obecnie jest ich ok. 18 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane