Volkswagen chce wyprzedzić General Motors

RB,BLOOMBERG
opublikowano: 21-04-2008, 00:00

Niemiecki motokoncern nabrał prędkości. Dzięki nowym modelom i rosnącemu popytowi chce być największym sprzedawcą w Chinach.

Niemiecki motokoncern nabrał prędkości. Dzięki nowym modelom i rosnącemu popytowi chce być największym sprzedawcą w Chinach.

W tym roku amerykański General Motors, największy producent samochodów na świecie, może zostać zdetronizowany przez niemieckiego Volkswagena na rynku Państwa Środka. Pomoże mu w tym zaoferowanie nowych modeli.

Chiny to eldorado dla producentów samochodów. To jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek. Ich pozycja umocniła się jeszcze bardziej z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych oraz spowolnienia globalnej gospodarki. W ciągu ostatnich ośmiu lat sprzedaż samochodów w Państwie Środka wzrosła czterokrotnie. W ubiegłym roku Chińczycy kupili 8,79 mln aut. To rekord.

Lwia część z nich należała do General Motors, który sprzedał aż 1,03 mln aut. Za nim znalazł się Volkswagen. Sprzedał 910,5 tys. aut, o 28 proc. więcej niż przed rokiem. W tym roku dystans między nimi zaczął się zmniejszać. Zdaniem chińskiego stowarzyszenia producentów, w pierwszym kwartale General Motors dzięki wzrostowi sprzedaży o 7,4 proc. miał 16 proc. rynku samochodów. Sprzedaż Volkswagena skoczyła aż o 33 proc., co dało mu 15,5-procentowy udział w rynku.

— Niemiecki koncern ma szanse być największym sprzedawcą w Chinach. To skutek wprowadzania odpowiednich modeli — mówi Li Chunbo, analityk Citi Securities w Pekinie.

Podobnego zdania jest Matthew Kong, analityk agencji Fitch, który uważa, że konkurent ze Stanów Zjednoczonych jest dużo bardziej konserwatywny w oferowaniu nowych modeli.

— W konsekwencji straci pozycję — mówi analityk.

Volkswagen ma się czym pochwalić. W tym roku chce zaoferować 31 modeli, w tym luksusowe Audi.

— Dzięki mnogości modeli odegramy w tym roku znaczącą rolę na chińskim rynku — mówi Joachim Wedler, wiceszef FAW-Volkswagen Automotive, firmy zależnej niemieckiego koncernu.

Zdaniem niektórych analityków, jeśli Volkswagen nadal będzie rósł w takim tempie, za kilka lat zagrozi amerykańskiemu koncernowi w rankingu największych sprzedawców na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB,BLOOMBERG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Volkswagen chce wyprzedzić General Motors