Volkswagen odrabia straty w Stanach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-01-2007, 00:00

Volkswagenowi (VW) udało się o ponad 11 proc. zmniejszyć w ubiegłym roku stratę na rynku amerykańskim — wynika ze wstępnych szacunków. W 2005 r. niemiecki gigant stracił na największym rynku samochodowym świata 843 mln EUR netto. Zapowiada, że w 2009 r. wyjdzie tam na plus — pod kreską znalazł się w 2002 r.

W poprawie wyników ma pomóc wprowadzenie nowych modeli, w tym tworzonych we współpracy z koncernem DaimlerChrysler (od 2008 r.). Łącznie, w najbliższych czterech latach, firma z Wolfsburga chce zaprezentować 20 nowych pojazdów. To ambitny plan, biorąc pod uwagę, że zapowiedziała redukcję 20 tys. etatów na rodzimym rynku. W minionym roku sprzedaż koncernu w USA wzrosła o 4,9 proc., do 235,14 tys. pojazdów. Na całym świecie VW znalazł nabywców na rekordowe 5,73 mln aut. To o 9,3 proc. więcej niż w 2005 r. Najszybciej rosła sprzedaż popularnych skód i znajdujących się na nieco wyższej półce volkswagenów.

Giełda we Frankfurcie początkowo bardzo dobrze zareagowała na doniesienia spółki. Jej kurs zwyżkował nawet 1,7 proc., ale potem rozpoczęła się realizacja zysków i spadł poniżej piątkowego zamknięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu