Volvo i Northvolt wspólnie wyprodukują baterie do aut elektryczych

DI
opublikowano: 21-06-2021, 10:06

Volvo Car zamierza utworzyć spółkę typu joint venture z wiodącą szwedzką firmą produkującą baterie, Northvolt. Firmy wspólnie zaprojektują i wyprodukują ekologicznie zrównoważone akumulatory dostosowane do zasilania kolejnej generacji elektrycznych samochodów.

Volvo i Northvolt
Volvo i Northvolt
Fot. Materiały prasowe

Pierwszym krokiem w ramach spółki joint venture będzie utworzenie centrum badawczo-rozwojowego w Szwecji, które rozpocznie działalność w 2022 roku. Volvo i Northvolt wspólnie zaprojektują najnowszej generacji ogniwa i technologie integracji pojazdów, które zostaną przeznaczone do użytku w samochodach Volvo i Polestar.

W ramach planowanego joint venture zostanie także wybudowana nowa gigafabryka w Europie o potencjalnej pojemności wynoszącej nawet 50 GWh rocznie. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2026 rok. W zakładzie ma znaleźć pracę około 3 000 osób. Nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej jego lokalizacji.

– “Współpraca z Northvolt zapewni nam dostawę wysokiej jakości, zrównoważonych ogniw bateryjnych, które wspomogą naszą transformację w przedsiębiorstwo samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym” – powiedział Håkan Samuelsson, dyrektor naczelny Volvo Car Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane