Volvo porzuca plan wejścia na giełdę

opublikowano: 10-09-2018, 10:24
aktualizacja: 10-09-2018, 13:24

Wojna handlowa zatacza coraz szersze kręgi i przynosi coraz więcej ofiar. Jedną z ostatnich jest Volvo Car. Wejście na giełdę szwedzkiego producenta zostało odłożone w bliżej nieokreśloną przyszłość przez właściciela z uwagi na obawy związane z wyceną, donosi Reuters powołując się na dziennik „Financial Times”.

Chiński koncern Geely, który ma całkowitą kontrolę nad Volvo stwierdził, że obecna sytuacja na rynku nie gwarantuje wystarczająco wysokiej wyceny szwedzkiej firmy. Właściciele szacują ją nawet na 30 mld USD, ale obawiają się, że potencjalni inwestorzy (oczekuje się, że wielu z nich to będą szwedzkie fundusze emerytalne) mogą przestraszyć się spadku ceny udziałów po IPO.

Volvo
Zobacz więcej

Volvo fot. Bloomberg

Warunki w tej chwili nie są optymalne, by dać inwestorom powody do wzrostu kursu. Do tego potrzebne są stabilne warunki rynkowe. Doszliśmy więc do wniosku, że termin nie jest dobry dla oferty IPO - powiedział „FT” Hakan Samuelsson, prezes Volvo.

W maju Reuters informował, że Geely wynajął trzy banki inwestycyjne do przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej, która może wycenić wartość Volvo Cars na przedział od 16 do 30 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu