Volvo szykuje duże przejęcia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Szwedzki producent samochodów przedstawił ambitny plan serii akwizycji, które mają wzmocnić pozycję Volvo na światowym rynku. Chodzi głównie o projekty związane z pojazdami ciężarowymi. Doniesienia mogą pomóc wizerunkowi zarządu spółki, który uważany był przez analityków za zbyt konserwatywny. Firma w większości przypadków wykorzystywała bowiem do tej pory wolne środki na programy wykupu własnych akcji i specjalne dywidendy.

Media spekulują, że jednym z celów nowego programu inwestycyjnego może być zwiększenie zaangażowania w Nissan Diesel, japońskim producencie ciężarówek. Obecnie Szwedzi kontrolują 13 proc. udziałów z opcją zwiększenia do 19 proc. W grę wchodzić ma też duża inwestycja w Chinach. Spółka prowadzi m.in. negocjacje z Dongfeng. Rozważana jest również akwizycja w Rosji. Plan zakłada także umocnienie trzeciej, po amerykańskim Caterpillar i Komatsu, pozycji na rynku dostawców wyposażenia budowlanego w Japonii.

Inwestorzy ostrożnie odnieśli się do deklaracji Volvo. Kurs akcji na giełdach w Sztokholmie i Frankfurcie zniżkował w trakcie sesji o blisko 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu