Von der Leyen i Zełenski rozmawiali o realizacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina

PAP
opublikowano: 27-05-2021, 18:18

W czwartkowej rozmowie telefonicznej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poruszyli m.in. kwestię realizacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

"Przewodnicząca i prezydent odnotowali postęp we wdrażaniu układu o stowarzyszeniu Ukraina-UE i wyrazili nadzieję na rozpoczęcie konsultacji w sprawie przeglądu liberalizacji handlu towarami w ramach umowy o wolnym handlu (DCFTA) oraz przeglądu realizacji celów układu stowarzyszeniowego" - czytamy w uzgodnionym przez obie strony oświadczeniu opublikowanym po rozmowie.

"Wymienili poglądy na temat sytuacji na wschodzie Ukrainy i potwierdzili swoje poparcie dla pełnej realizacji porozumień mińskich i formatu normandzkiego, a także zdecydowane poparcie UE dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - podkreślono w komunikacie.

Zełenski usłyszał zapewnienie, że UE nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską.

"Przewodnicząca i prezydent potwierdzili gotowość do jak najszybszego zakończenia procedur technicznych dotyczących podpisania umowy o wspólnym obszarze lotniczym. Wyrazili też zadowolenie ze współpracy przy przygotowaniu Porozumienia o ocenie zgodności i akceptacji wyrobów przemysłowych (ACAA)" - dodają autorzy oświadczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane