Czytasz dzięki

Von der Leyen: priorytetem odbudowy gospodarki - tworzenie miejsc pracy

  • PAP
opublikowano: 29-09-2020, 17:37

Przebywająca w Portugalii z trzydniową wizytą szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała we wtorek, że jednym z priorytetów programu odbudowy europejskiej gospodarki będzie dążenie do tworzenia nowych miejsc pracy po epidemii koronawirusa.

Na konferencji prasowej w Lizbonie z udziałem premiera Antonia Costy szefowa KE zapewniła, że Bruksela będzie dążyć do odnowienia rynku pracy spustoszonego w efekcie koronakryzysu w państwach członkowskich UE.

Ursula von der Leyen
Zobacz więcej

Ursula von der Leyen Fot. Reuters-Forum

“Program o nazwie Next Generation EU, którego również Portugalia będzie dużym beneficjentem, ma służyć dynamizowaniu gospodarki po epidemii (…). Dzięki temu będziemy tworzyć nowe miejsca pracy, koncentrując się w odbudowie gospodarki na ekologii oraz cyfryzacji” - wyjaśniła von der Leyen, chwaląc rząd Portugalii za podejmowane w ostatnich latach działania m.in. w dziedzinie cyfryzacji administracji publicznej.

Przewodnicząca KE stwierdziła, że kierowana przez nią instytucja szybko zareagowała na koronakryzys, uruchamiając wiosną program SURE, opierający się na pożyczkach o łącznej wartości 100 mld euro dla państw planujących zapewnić pracownikom dochody, a firmom etaty.

“Odbudowa UE musi być sprawiedliwa, zwrócona na kwestie społeczne i skoncentrowana przede wszystkim na ludziach” - stwierdziła.

Na zakończenie konferencji prasowej premier Costa wyraził przekonanie, że Portugalia będzie pierwszym państwem, które ratyfikuje umowę w sprawie programu odbudowy UE. Zaznaczył jednak, że w pierwszej kolejności jego gabinet będzie naprawiał poszkodowaną koronawirusem gospodarkę swojego kraju bezzwrotnymi subwencjami.

“Z części dostępnych pożyczek zamierzamy skorzystać dopiero wtedy, kiedy uda nam się poprawić sytuację finansową kraju” - podsumował Costa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane